more_horiz
Wiadomości

USA: Buzz Aldrin sprzedał "księżycową kurtkę". Kosztowała miliony

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 12:30
Kurtka, w której jeden z członków misji Apollo 11 Buzz Aldrin, poleciał na Księżyc, została sprzedana na aukcji w Nowym Jorku za 2,8 mln dolarów. To jedyny element odzieży z misji Apollo 11, jaki kiedykolwiek został sprzedany. Licytacja trwała niecałe 10 minut.
Kurtka Buzza Aldrina z wyprawy na Księżyc sprzedana na aukcji za 2,8 mln dolarów
Kurtka Buzza Aldrina z wyprawy na Księżyc sprzedana na aukcji za 2,8 mln dolarówFoto: shutterstock.com/Castleski, Twitter.com/@nytimes

Były kosmonauta poleciał na Księżyc 20 lipca 1969 roku i obecnie jest jedynym żyjącym członkiem trzyosobowej załogi - poinformowała BBC.

Tego dnia cały świat z zapartym tchem obserwował wydarzenia w kosmosie. Amerykański pojazd zmierzał do Księżyca, a miliardy ludzi przeżywały te emocje przy odbiornikach radiowych i telewizyjnych.

Buzz Aldrin był pilotem modułu księżycowego misji, która jako pierwsza wylądowała na Księżycu. W kurtce, która została wystawiona na sprzedaż, spędził większość czasu podczas sześciodniowej wyprawy, zmieniając ją na kombinezon ciśnieniowy tylko w celu wyjścia na powierzchnię Księżyca. Szacuje się, że 650 mln ludzi z całego świata oglądało w telewizji to wydarzenie.

Kilka innych przedmiotów z wyprawy na Księżyc 

Kurtka została wyprodukowana z ognioodpornego materiału pokrytego teflonem. To jedyny element odzieży z misji Apollo 11, jaki kiedykolwiek został sprzedany. Licytacja trwała niecałe 10 minut, a zwycięską ofertę złożyła telefonicznie osoba, której tożsamość jest nieznana - poinformował dom aukcyjny Sotheby's, który obsługiwał transakcję.

Kurtka to jeden z 69 przedmiotów, które 92-letni obecnie astronauta postanowił wystawić na sprzedaż. Wśród pozostałych rzeczy był plan lotu, sprzedany za 819 tys. USD, a także uszkodzony przełącznik obwodu elektrycznego z lądownika i czarny pisak, którego Aldrin użył, by usunąć awarię - dzięki czemu załoga mogła opuścić Księżyc. W sumie przedmioty z osobistej kolekcji astronauty sprzedały się za 8,2 mln dolarów.

Neil Armstrong i Buzz Aldrin byli pierwszymi ludźmi, którzy chodzili po Księżycu. To wtedy Armstrong powiedział słynne słowa, że to mały krok człowieka, a wielki skok dla ludzkości.

Czytaj także:

ASP

Zobacz także

Zobacz także