more_horiz
Wiadomości

Co najmniej sześć ofiar wypadku w Tunezji. Wśród nich są kobiety i dzieci

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 02:38
Agencja Reutera podała, że co najmniej sześciu nielegalnych migrantów zginęło we wtorek u wybrzeży Tunezji po tym, jak łódź przewożąca 30 osób wywróciła się.
Sześć ofiar śmiertelnych po wywróceniu się łodzi przewożącej nielegalnych migrantów w Tunezji
Sześć ofiar śmiertelnych po wywróceniu się łodzi przewożącej nielegalnych migrantów w TunezjiFoto: Nicolas Economou/Shutterstock

Wśród ofiar znajdują się trzy kobiety i troje dzieci. Łódź wywróciła się, gdy próbowała wypłynąć z Tunezji w kierunku Włoch. Straż przybrzeżna, marynarka wojenna i służby ochrony cywilnej zdołały uratować 20 osób, trwają poszukiwanie pozostałych rozbitków.

Frontex, odpowiedzialny z ramienia Unii Europejskiej m.in. za koordynowanie współpracy operacyjnej między państwami członkowskimi w dziedzinie zarządzania granicami zewnętrznym poinformował, że tylko w pierwszych pięciu miesiącach 2022 roku liczba wykrytych nielegalnych przekroczeń granic zewnętrznych UE wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2021 o 82 proc. i wyniosła ponad 86 tys. przypadków.

Dochodowy biznes

Mimo ryzykowania przez podróżujących życia, przemycanie nielegalnym migrantów do Europy jest bardzo dochodowym biznesem. Ostatnio rozbito jedną z grup, która organizowała takie podróże. W połowie lipca szef Centrum ds. zwalczania nielegalnej migracji w Europolu Seweryn Stopa poinformował, że 660 nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu przerzuciła do państw Unii Europejskiej grupa przestępcza, którą rozpracowały służby kilku państw, w tym Polski. Obrót tej grupy to co najmniej 7 mln euro.

Przedstawiciel Europolu podkreślił, że grupy przestępcze wykorzystały moment narastającej presji migracyjnej z Białorusi do UE i nasiliły swój proceder. Swoje działania wobec kryzysu zintensyfikowały również organy ścigania nie tylko na poziomie krajowym, lecz także na poziomie międzynarodowym.

Stopa wyjaśnił, że w 2021 roku litewskie służby utworzyły w Wilnie wspólną komórkę śledczą, której celem było ułatwienie współpracy między krajami bałtyckimi, Polską, Finlandią, i Niemcami. W lutym 2022 roku Europol powołał grupę zadaniową ds. operacyjnych, która przyspieszyła wymianę informacji między tymi krajami i zapewniła produkty analityczne, aby wzmocnić materiał dowodowy śledztw w poszczególnych państwach.

Czytaj także:

dz


Zobacz także

Zobacz także