more_horiz
Wiadomości

Tragedia w Egipcie. W pożarze kościoła zginęło kilkadziesiąt osób

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 13:33
Co najmniej 41 osób zginęło w niedzielę w wyniku pożaru kościoła koptyjskiego w Kairze, a ponad 40 zostało rannych. W świątyni zapaliła się prawdopodobnie instalacja elektryczna - podała agencja Reutersa, powołując się na źródła w egipskich służbach bezpieczeństwa.
Co najmniej 41 osób zginęło w wyniku pożaru kościoła koptyjskiego w Kairze
Co najmniej 41 osób zginęło w wyniku pożaru kościoła koptyjskiego w KairzeFoto: Twitter/Guy Elster

Jak przekazała agencja Bloomberga, "przyczyna pożaru w świątyni Abu Sifin w robotniczej dzielnicy Imbaba nie była natychmiast znana". Wstępne śledztwo policji wskazało na zwarcie elektryczne, które przyczyniło się do wybuchu ognia. 

Pożar wybuchł w trakcie mszy

Służby prasowe kościoła koptyjskiego poinformowały o liczbie ofiar, powołując się na pracowników służby zdrowia. Wskazały też, że pożar wybuchł w czasie, gdy w niedzielę trwało poranne nabożeństwo.

Piętnaście pojazdów straży pożarnej zostało wysłanych na miejsce zdarzenia, aby ugasić płomienie, podczas gdy karetki pogotowia przewiozły ofiary do pobliskich szpitali.

Ponadto - jak wskazało buro egipskiego prezydenta - Abdel Fattah el-Sissi rozmawiał przez telefon z koptyjskim patriarchą Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego Tawadrosem II (właściwie Wagih Sobhy Baky Soliman), aby złożyć kondolencje.

"Z uwagą śledzę rozwój wydarzeń związanych z tragicznym wypadkiem" - napisał el-Sissi na Facebooku. "Skierowałem instytucje państwowe, aby podjęły wszelkie niezbędne środki i natychmiast zajęły się tym wypadkiem, a także jego skutkami" - podkreślił prezydent Egiptu.

Chrześcijanie w Egipcie stanowią około 10 procent 90-milionowego narodu i od dawna skarżą się na dyskryminację ze strony muzułmańskiej większości kraju.

***

PAP/Bloomberg.com/nt

Zobacz także

Zobacz także