more_horiz
Wiadomości

Rosyjskie myśliwce naruszyły przestrzeń powietrzną Polski i Szwecji. Zareagowały włoskie Typhoony

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 17:02
Włoskie siły powietrzne poinformowały o przechwyceniu czterech rosyjskich myśliwców. Do operacji tej miało dojść po wcześniejszym naruszeniu przez Rosjan polskiej i szwedzkiej przestrzeni powietrznej.
Włoscy piloci myśliwców Eurofighter Typhoon stacjonują w Malborku
Włoscy piloci myśliwców Eurofighter Typhoon stacjonują w MalborkuFoto: shutterstock/Raycocar

"Kolejny natychmiastowy start Włoskich Sił Powietrznych. Eurofightery zaangażowano w działania w ramach Baltic Air Policing" - podały siły włoskie na Twitterze. Rosyjskie myśliwce zostały zawrócone do Rosji.

Włoscy piloci myśliwców Eurofighter Typhoon stacjonują w Malborku. W ubiegłym tygodniu Włosi także informowali o poderwaniu swoich myśliwców. Powodem było zbliżenie się do polskiej granicy rosyjskiego samolotu. Rosyjska maszyna pojawiła się bez zapowiedzi, a reakcja lotnictwa natowskiego była natychmiastowa.

Czytaj także:

Misja Baltic Air Policing jest pełniona od 2004 roku czyli odkąd Litwa, Łotwa i Estonia wstąpiły do Sojuszu Północnoatlantyckiego. To wojskowy nadzór przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, prowadzony w systemie rotacyjnych dyżurów pełnionych przez kolejne państwa sojusznicze. Obecnie w bazie w Malborku pełnią służbę Włosi.

IAR/mg

Zobacz także

Zobacz także