Szojgu rozmawiał z zachodnimi ministrami. "Chciał zastraszyć NATO i ograniczyć dostawy broni dla Ukrainy"
Według amerykańskiego Instytut Studiów nad Wojną (ISW) celem rozmów telefonicznych - jakie rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu przeprowadził w niedzielę ze swymi odpowiednikami w kilku państwach Sojuszu Północnoatlantyckiego - była chęć wywołania presji na Ukrainę, ograniczenie dostaw broni do tego kraju oraz zastraszenie NATO.
2022-10-24, 09:26
Siergiej Szojgu dzwonił w niedzielę (23 października) do ministrów obrony Francji, Turcji i Wielkiej Brytanii, twierdząc, że Ukraina zamierza użyć tzw. brudnej bomby i oskarżyć Rosję o zastosowanie broni masowego rażenia, zaś rosyjskie media państwowe wzmacniały to fałszywe i absurdalne stwierdzenie - zaznacza ISW. Rozmawiał też z ministrem obrony USA.
"(...) Siergiej Szojgu poprzez rozmowy telefoniczne z zachodnimi ministrami obrony najprawdopodobniej zamierzał doprowadzić do spowolnienia lub zawieszenia zachodniej pomocy wojskowej dla Ukrainy oraz osłabienia NATO poprzez zastraszanie" - ocenia think tank w najnowszym raporcie dotyczącym wojny Rosji przeciwko Ukrainie.
"Drobne różnice"
Amerykańscy analitycy zwracają uwagę, opierając się na oficjalnych komunikatach, że przekaz Siergieja Szojgu zawierał "drobne różnice".
W rozmowie z francuskim ministrem Sebastienem Lecornu miał mówić o "stabilnej tendencji (zmierzającej) ku dalszej niekontrolowanej eskalacji". W rozmowie z Londynem, Paryżem i Ankarą omawiana była: sytuacja na Ukrainie", a Siergiej Szojgu wysuwał także fałszywe oskarżenia dotyczące rzekomych przygotowań Ukrainy do użycia "brudnej bomby". Z kolei w rozmowie z amerykańskim ministrem obrony Lloydem Austinem rosyjski minister omawiał sytuację na Ukrainie bez odniesienia do "brudnej bomby".
REKLAMA
Przedstawiciele USA, Wielkiej Brytanii i Ukrainy "kategorycznie odrzucili i potępili fałszywe oskarżenia Szojgu", a szef Pentagonu po rozmowie z Siergiejem Szojgu rozmawiał z brytyjskim ministrem Benem Wallace’m.
"Kolejny etap kampanii dezinformacyjnej"
Według amerykańskiego think tanku działania Siergieja Szojgu to kolejny etap trwającej od dawna rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej. W ocenie analityków ISW Kreml nie zamierza najpewniej zastosować "brudnej bomby", a słowa Siergieja Szojgu nie oznaczają przygotowywania się Rosji do użycia taktycznej broni jądrowej na Ukrainie.
"Słowa Szojgu, wzmacniane przez przekaz rosyjskich mediów państwowych, mają najpewniej na celu zastraszenie krajów zachodnich, by ograniczyć lub wstrzymać (ich) wsparcie dla Ukrainy w sytuacji, gdy Rosja ponosi porażki na froncie, a do końca roku może utracić kontrolę nad zachodnią częścią Chersonia" - pisze ISW.
Think tank przypomina, że Władimir Putin od miesięcy usiłuje nakłonić Ukrainę do przyjęcia jego warunków oraz próbuje zastraszać Zachód groźbami użycia broni jądrowej, by ten zaprzestał wspierania Ukrainy.
REKLAMA
"Runda rozmów telefonicznych Szojgu była najpewniej kolejnym etapem demonstracji siły w celu zastraszenia zachodnich sojuszników Ukrainy i zasiania podziałów wewnątrz NATO, a nie stawianiem warunków nieuchronnego użycia broni jądrowej" - ocenia ISW.
Amerykański ośrodek zwraca uwagę, że przed fałszywymi oświadczeniami o "brudnej bombie" Kreml niejednokrotnie wykorzystywał już podobne działania w swojej kampanii dezinformacyjnej, szerząc tezy o rzekomych planach Ukrainy i Zachodu w sprawie przeprowadzenia różnego rodzaju ataków pod cudzą flagą.
"Czerwone linie"
"ISW nie jest w stanie przewidzieć, kiedy Putin mógłby się zdecydować na użycie broni jądrowej. Taka decyzja miałaby wyłącznie personalny charakter" - zaznacza ośrodek, wskazując, że wyznaczone przez Rosję "czerwone linie" (po których miałoby nastąpić użycie takiej broni) zostały już w tej wojnie kilkukrotnie przekroczone.
Brudna bomba polega na wykorzystaniu konwencjonalnego wybuchu do rozsiania materiału radioaktywnego na możliwie dużym terenie. Nie jest rodzajem broni nuklearnej.
REKLAMA
- Rosjanie przygotowują się na ukraiński kontratak. Budują umocnienia daleko za obecną linią frontu
- Więzienie dla żołnierzy, którzy nie chcą ginąć za Putina. "Wywierają na nich nacisk psychologiczny"
- Tarcia na szczytach Kremla. Spór o "linię Wagnera"
- Ukraińska kontrofensywa utrzymuje tempo. Rosjanie ewakuują oficerów z obwodu chersońskiego
Zobacz także: Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia"
nj, PAP
REKLAMA