more_horiz
Wiadomości

Strefa Schengen powiększyła się. Od dziś bez paszportu pojedziemy do Chorwacji

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2023 09:25
Od północy Chorwacja jako kolejny kraj dołączyła do strefy Schengen i zamieniła swoją narodową walutę na euro. Te dwie operacje przeprowadzono w Chorwacji właściwie bezproblemowo.
Na wakacje do Chorwacji? Śmiało, bez paszportu Od 2023 roku kraj jest w strefie Schengen
Na wakacje do Chorwacji? Śmiało, bez paszportu! Od 2023 roku kraj jest w strefie SchengenFoto: PIXSELL/ FORUM

Punktualnie o północy z soboty na niedzielę na ponad siedemdziesięciu przejściach granicznych Chorwacji ze Słowenią i z Węgrami podniesiono szlabany, a strażnicy przestali sprawdzać dokumenty podróżnych.

Wejście tego kraju do strefy Schengen jest dla Chorwatów niezwykle ważne. Kraj otrzymał jako jedyny w tym roku zgodę Unii Europejskiej na zniesienie granic. Do strefy Schengen nie wpuszczono Rumunii i Bułgarii, dlatego chorwacki rząd podkreśla, że droga rozwoju, którą obrał, jest dobra.

Kraj liczy na impuls do rozwoju turystyki

Minister spraw wewnętrznych i wicepremier Chorwacji, Davor Bożinović, przypomniał, że strefa Schengen to nie tylko brak kontroli granicznych, ale w ogóle swobodny przepływ osób. Eksperci uważają, że będzie to miało przede wszystkim pozytywny wpływ na dalszy rozwój chorwackiej turystyki.

Wielu Chorwatów chciało od razu skorzystać z możliwości przejazdu bez kontroli i sylwestra spędzili właśnie na przejściach granicznych.

Chorwacja pod skrzydłami EBC

Bez problemu powinna odbyć się również wymiana kuny na euro. Również w niedzielę Chorwacja weszła do strefy euro i zastąpiła swoją walutę kunę.

Ci którzy nie zdążyli wymienić pieniędzy, mogą jeszcze płacić kunami przez następne dwa tygodnie, a potem bez żadnej prowizji wymienić do stu banknotów i monet na poczcie lub w jakimkolwiek banku.

Posłuchaj
00:58 chorwacja - spec - pietka 12125509_1.mp3 Na wakacje do Chorwacji? Śmiało, bez paszportu! Od 2023 roku kraj jest w strefie Schengen - relacja Piotra Piętki (IAR)

Czytaj także:

IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także