more_horiz
Wiadomości

"Cyniczna pułapka i element pogardy". Doradca Zełenskiego o oświadczeniu rosyjskiej Cerkwi

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023 13:45
Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi patriarcha Cyryl wezwał do "świątecznego rozejmu" między Rosją a Ukrainą. Sprawę krytycznie podsumował doradca prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolak. 
Cyniczna pułapka i element pogardy. Doradca Zełenskiego o oświadczeniu rosyjskiej Cerkwi
"Cyniczna pułapka i element pogardy". Doradca Zełenskiego o oświadczeniu rosyjskiej Cerkwi Foto: Alexey Borodin/Shutterstock

- Rosyjska Cerkiew Prawosławna nie jest autorytetem dla prawosławia na świecie i działa jak propagandzista wojny, a tym samym jego oświadczenie o rzekomym świątecznym rozejmie to cyniczna pułapka i element pogardy - ocenił doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak w swoim wpisie na Twitterze.

"Cerkiew podżegała do mordów"

"Rosyjska Cerkiew Prawosławna wzywała do ludobójstwa Ukraińców, podżegała do masowych mordów i nawołuje do jeszcze większej militaryzacji Federacji Rosyjskiej" - podkreślił Podolak.

Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi patriarcha Cyryl wezwał wcześniej do "świątecznego rozejmu" między Rosją a Ukrainą, który miałby trwać od południa w piątek 6 stycznia do północy w sobotę 7 stycznia, aby prawosławni mogli uczestniczyć w nabożeństwach bożonarodzeniowych. Zgodnie z kalendarzem juliańskim, prawosławni świętują Boże Narodzenie 7 stycznia.

316 dzień wojny

W tej samej wypowiedzi Cyryl określił rosyjską inwazję na Ukrainę "konfliktem wewnętrznym" - podała agencja Interfax-Ukraina. Czwartek (05.01) jest 316. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę.

Czytaj także:

PAP/pj

Zobacz także

Zobacz także