more_horiz
Wiadomości

Joe Biden oddał hołd ofiarom Holokaustu. "Stawimy czoła nienawiści i kłamstwom"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 06:51
W Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu prezydent Joe Biden oddał hołd 6 milionom zamordowanych Żydów i innych ofiar zagłady. W specjalnym oświadczeniu amerykański prezydent potępił przejawy antysemityzmu, także w Stanach Zjednoczonych.
Joe Biden oddał hołd ofiarom Holokaustu
Joe Biden oddał hołd ofiarom HolokaustuFoto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

"Jill i ja opłakujemy sześć milionów Żydów, którzy byli systematycznie i bestialsko mordowani przez nazistów i ich współpracowników w czasie Holokaustu, a także Romów i Sinti, Słowian, osoby niepełnosprawne, osoby LGBTQ+ i dysydentów politycznych, którzy również zostali zabici" - napisał w oświadczeniu prezydent USA.

Joe Biden oddał hołd ocalałym i przyrzekł, że Ameryka zawsze będzie pamiętać słowa świętej przysięgi "nigdy więcej". Wskazał na przypadki antysemityzmu w Stanach Zjednoczonych. "W całym kraju widzimy swastyki na samochodach, antysemickie banery na mostach, słowne i fizyczne ataki na żydowskie firmy i amerykańskich Żydów - nawet negowanie Holokaustu. To jest podłe i sprzeczne ze wszystkim, co cenimy jako Amerykanie" - dodał Joe Biden i podkreślił, że rząd USA opracowuje narodową strategię walki z antysemityzmem.

Posłuchaj
00:49 12168977_1.mp3 Joe Biden oddał hołd ofiarom Holokaustu. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Wskazał też na uczestnictwo Drugiego Dżentelmena USA Douglasa Emhoffa w ceremonii w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. "W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu i każdego dnia Stany Zjednoczone są z ofiarami Holokaustu, ich rodzinami i potomkami. Pamiętamy. Czcimy ich historie. Stawimy czoła nienawiści i kłamstwom" - napisał amerykański prezydent.

Czytaj także:

dn/IAR

Zobacz także

Zobacz także