more_horiz
Wiadomości

Wiceminister Mularczyk z USA dla Polskiego Radia: udało się umieścić temat reparacji w agendzie międzynarodowej

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 04:30
Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk zapoznał przedstawicieli Organizacji Narodów Zjednoczonych z raportem na temat strat wojennych Polski podczas okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. Wcześniej rozmawiał na ten temat w amerykańskim Kongresie oraz Departamencie Stanu. W wywiadzie dla Polskiego Radia Mularczyk powiedział, że jego rozmówcy przyjęli raport z dużym zainteresowaniem.
USA. Wiceminister Arkadiusz Mularczyk podczas rozmowy z korespondentem Polskiego Radia Markiem Wałkuskim
USA. Wiceminister Arkadiusz Mularczyk podczas rozmowy z korespondentem Polskiego Radia Markiem WałkuskimFoto: PolskieRadio24.pl

Arkadiusz Mularczyk powiedział, że celem jego wizyty było budowanie świadomości elit Kongresu, administracji i ONZ na temat tego, jak wielką krzywdę Niemcy wyrządziły Polsce podczas II wojny światowej, i że nigdy tego nie zrekompensowały.

- Ja to traktuję jako pierwszy etap mojej aktywności w USA i ONZ. Przede wszystkim trzeba było postawić ten temat na agendzie międzynarodowej i udało się to osiągnąć - ocenił wiceminister w rozmowie z Polskim Radiem.

Arkadiusz Mularczyk dodał, że wielu jego rozmówców było zaskoczonych, że Niemcy nigdy nie wypłaciły Polsce odszkodowań wojennych. - Myślę, że jest pole do współpracy w amerykańskim Kongresie, ponieważ tu przywiązanie do prawa własności, wolności i praworządności jest bardzo duże - powiedział.

"Wspieramy Ukrainę, ale są sprawy historyczne, które muszą zostać rozwiązane"

Arkadiusz Mularczyk przyznał, że podczas rozmów w Departamencie Stanu Amerykanie zwracali uwagę na potrzebę zachowania jedności Zachodu i NATO w obliczu wojny na Ukrainie.

- Podkreślałem jasno, że jesteśmy za jednością NATO i wspieramy Ukrainę, ale są też sprawy historyczne, które muszą zostać rozwiązane - mówił wiceminister. Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że po zapoznaniu się z raportem o stratach wojennych amerykańska administracja wykaże większe zrozumienie dla działań polskiego rządu.

Wiceminister powiedział też, że liczy na wsparcie Polonii, która może w sprawie reparacji wywrzeć presję na amerykańskich polityków.

Właśnie z przedstawicielami Polonii Arkadiusz Mularczyk spotkał się w czwartek w konsulacie generalnym RP w Nowym Jorku. Spotkania te ma kontynuować w Chicago. Wizyta w tym mieście będzie ostatnim punktem jego podróży do USA.

Posłuchaj
04:05 Mularczyk MT.mp3 Wiceminister Arkadiusz Mularczyk dla Polskiego Radia

Zobacz także:

IAR/Marek Wałkuski/kor

Zobacz także

Zobacz także