Finlandia chce przyjęcia do NATO razem ze Szwecją. Akcentuje wzajemną współpracę

- Byłoby lepiej dla Finlandii, dla Szwecji i dla NATO, gdybyśmy razem zostali członkami (sojuszu) tak szybko, jak to możliwe - stwierdził szef fińskiego resortu obrony Mikko Savola w wypowiedzi dla dziennikarzy przed spotkaniem z przedstawicielami krajów NATO oraz Szwecji w Brukseli.

2023-02-15, 11:59

Finlandia chce przyjęcia do NATO razem ze Szwecją. Akcentuje wzajemną współpracę
Polska jako jedno z pierwszych państw NATO, zakończyło proces ratyfikacji wniosków akcesyjnych Szwecji i Finlandii do Sojuszu. Foto: Dragos Asaftei/ Shutterstock

Fiński minister podkreślił, że jego kraj blisko współpracuje ze Szwecją, która jest "najbliższym partnerem" Finlandii.

Premier Szwecji: region będzie bezpieczniejszy

Współpracę z Finlandią akcentuje też Szwecja. Premier tego kraju Ulf Kristersson przekonywał we wtorek, po rozmowach z premierem Mateuszem Morawieckim, że NATO skorzysta na przyjęciu nowych członków.

- Szwecja i Finlandia zapewniałaby bezpieczeństwo jako przyszli członkowie Sojuszu. Gdy wszystkie kraje naszego regionu będą częścią tego Sojuszu, zwiększymy regionalną współpracę na rzecz bezpieczeństwa i obrony tym samym sprawiając, że NATO będzie silniejsze, a nasz region - bezpieczniejszy - mówił szef szwedzkiego rządu.

Stoltenberg: historyczny wymiar rozszerzenia Paktu

Na wtorkowej konferencji prasowej przed spotkaniem ministrów obrony krajów Sojuszu, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg akcentował historyczny wymiar rozszerzenia kraju o dwa kraje pólnocy Europy. - Musimy docenić to, co już zostało zrobione - podkreślał.

REKLAMA

Jego zdaniem, najważniejsze, by oba kraje do NATO przystąpiły, kwestią drugorzędną jest, czy jednocześnie. - Najważniejszą sprawą nie jest to, czy akcesja obu krajów zostanie ratyfikowana w tym samym czasie, najistotniejsze to to, by te dwa państwa stały się pełnoprawnymi członkami NATO tak szybko, jak jest to możliwe - powiedział Jens Stoltenberg, odpowiadając na pytanie, jakie byłyby konsekwencje ewentualnej zgody Turcji tylko na akcesję Finlandii, nie Szwecji.

Opór Turcji i Węgier

Wnioski o wstąpienie do NATO złożone przez Finlandię i Szwecję muszą zostać przyjęte przez każdy kraj NATO, jednak jak dotąd nie ratyfikowały ich Turcja i Węgry. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zasygnalizował w zeszłym miesiącu, że jego kraj może zgodzić się na przyjęcie do NATO Finlandii przed przyjęciem Szwecji, jeśli do tego w ogóle dojdzie, w obliczu rosnących napięć na linii Ankara-Sztokholm.

Tłem zastrzeżeń Turcji wobec Szwecji jest zarzut udzielania przez Sztokholm azylu politycznego działaczom kurdyjskim i politycznym przeciwnikom prezydenta Erdogana. Sprawę skomplikowały dodatkowo incydenty w Szwecji, do jakich doszło w ostatnich tygodniach, w trakcie których publicznie spalono egzemplarze Koranu.

Posłuchaj

NATO musi zwiększyć zdolności odstraszania i obrony - mówił sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego otwierając w Brukseli drugi dzień narady ministrów obrony państw członkowskich. Jens Stoltenberg zwracał też uwagę na konieczność zwiększenia zdolności produkcyjnych przemysłu zbrojeniowego - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej