more_horiz
Wiadomości

Susze w Europie są coraz częstsze i bardziej dotkliwe. Największa skala zjawiska od 400 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 06:39
Susze, które nawiedzały Europę od 2015 r., były najdotkliwsze od 400 lat – informują naukowcy na łamach "Nature Communications Earth & Environment".
Susze w Europie coraz intensywniejsze
Susze w Europie coraz intensywniejszeFoto: shutterstock

W latach 2015-2018 zachodnią i środkową Europę nawiedziły dotkliwe susze. Były one najbardziej ekstremalne w skali ostatnich 400 lat, mimo że wcześniej, w XVII i XVIII w., zdarzały się kilkuletnie suche okresy na kontynencie – piszą naukowcy z australijsko-niemieckiego zespołu.

O tym, że susze z ostatnich lat były wyjątkowe w skali kilku stuleci, świadczą badania słojów drzew. Zespół pod kierunkiem Mandy Freund z University of Melbourne (Australia) i Gerharda Helle z GeoForschungsZentrum Potsdam (Niemcy) analizowali skład fizykochemiczny słojów drzew (izotopy węgla i tlenu) z 26 miejsc w całej Europie.

Wpływ człowieka na klimat

Naukowcy odkryli kilka faz klimatycznych, przez które przechodziła Europa w ostatnich stuleciach. Lata 1600-1650 należały do wilgotnych, zwłaszcza w środkowo-zachodniej i północno-zachodniej Europie. Następnie przez ok. dwa stulecia panował klimat bardziej suchy, a ok. 1875 r. nastał klimat umiarkowany w porze letniej, który utrzymywał się do połowy XX w. Od tego czasu widoczny jest stały trend w kierunku coraz bardziej suchego klimatu.

Zdaniem badaczy wyjątkowa intensywność najnowszych okresów suchych, niespotykana w ciągu ostatnich 400 lat, może wynikać z oddziaływania człowieka na klimat.

Czytaj także:

dn/PAP

Zobacz także

Zobacz także