"Sowieckie zbrodnie wciąż nie są należycie potępione". Litwa obchodzi Dzień Żałoby i Nadziei

2023-06-14, 12:14

"Sowieckie zbrodnie wciąż nie są należycie potępione". Litwa obchodzi Dzień Żałoby i Nadziei
Na zdjęciu Polacy zesłani na Syberię w 1940 roku.Foto: Archiwum IPN

Litwa obchodzi w środę Dzień Żałoby i Nadziei, który upamiętnia początek masowych wywózek Litwinów i Polaków na Syberię. Szacuje się, że w sumie zesłanych zostało blisko 200 tys. mieszkańców Litwy, w tym setki Polaków z Wileńszczyzny.

- Zbrodnie sowieckie nie spotkały się z należytym potępieniem, jak nazizm, a agresja Rosji na Ukrainę jest m.in. nawrotem sowieckiego systemu totalitarnego - oznajmiła w środę przewodnicząca litewskiego Sejmu Viktorija Czmilyte-Nielsen podczas obchodów Dnia Żałoby i Nadziei, który upamiętnia początek masowych wywózek Litwinów i Polaków na Syberię.

14 czerwca 1941 roku po włączeniu Litwy do ZSRS w kraju rozpoczęły się masowe wywózki na Syberię. Szacuje się, że w sumie zesłanych zostało blisko 200 tys. mieszkańców Litwy. Tragedia dotknęła też Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie.

Zbrodnie wciąż nie potępione

- Niestety, zbrodnie sowieckie, zwłaszcza te z okresu stalinowskiego nie spotkały się z należytym potępieniem ze strony Europy i reszty świata - wskazała przewodnicząca Sejmu Viktorija Czmilyte-Nielsen podczas obchodów w parlamencie. Zauważyła również, że agresja Rosji na Ukrainę "jest w dużej mierze nawrotem sowieckiego systemu totalitarnego, który jest obecnie szybko rehabilitowany w Rosji i dostosowywany do dzisiejszych realiów”.

Według Czmilyte-Nielsen zwycięstwo Ukrainy w trwającej wojnie z Rosją "będzie początkiem końca tego nieludzkiego systemu".

W ramach obchodów w Wilnie w środę są odczytywane m.in. nazwiska osób deportowanych i więźniów politycznych. Nazwiska ofiar represji sowieckich z Litwy, Łotwy, Estonii, Polski, Ukrainy i Mołdawii zostaną też odczytane w Strasburgu, w Parlamencie Europejskim.



Czytaj także:

PAP/łs

Polecane

Wróć do strony głównej