Pomoc dla Ukrainy a wydatki krajów NATO na obronność. Senatorowie USA podjęli decyzję
Senat USA sprzeciwił się próbie powiązania pomocy wojskowej dla Ukrainy z wydatkami na obronę innych członków NATO. Propozycję republikańskiego senatora poparło 12 deputowanych do stuosobowej izby.
2023-07-21, 06:00
Z projektem uzależnienia pomocy wojskowej USA dla Ukrainy od wyasygnowania przez pozostałe państwa NATO co najmniej 2 proc. produktu krajowego brutto na wydatki obronne Paktu, wystąpił senator GOP Mike Lee.
100-osobowa wyższa izba Kongresu USA sprzeciwiła się zgłoszonej przez nich poprawce do ustawy o autoryzacji obrony narodowej (National Defense Authorization Act, NDAA) stosunkiem głosów 71 do 13. Nie zgodził się na jej wprowadzenie żaden z obecnych w trakcie głosowania Demokratów.
Pomoc liczona w dziesiątkach miliardów dolarów
Stany Zjednoczone wysłały ponad 40 mld dolarów pomocy wojskowej na Ukrainę od początku inwazji Rosji w lutym 2022 roku, w tym 1,3 miliarda dolarów, których przekazanie administracja prezydenta Joe Bidena ogłosiła w środę.
- Pomoc dla Ukrainy cieszy się szerokim poparciem obydwu partii w Kongresie USA, który ma kontrolę nad wydatkami rządowymi. Jednak nieliczna grupa Republikanów - wielu z bliskimi powiązaniami z byłym prezydentem i obecnym kandydatem na prezydenta Donaldem Trumpem - zakwestionowała tę pomoc - podkreślił Reuters.
REKLAMA
Kolejne sankcje wobec Rosji
W czwartek wieczorem Biały Dom ogłosił szczegóły kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji. Wśród 120 objętych nimi podmiotów są rosyjskie fabryki amunicji i materiałów wybuchowych, firmy informatyczne, cztery spółki zależne Rosatomu, Uralski Koncern Górniczo-Metalurgiczny oraz firmy sektora chemicznego. Sankcje objęły też firmy z Kirgistanu zaangażowane w omijanie wcześniejszych restrykcji.
Posłuchaj
Biały Dom ogłosił nowe sankcje na Rosję, do czarnej listy dopisano 120 podmiotów - relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 0:59
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
- Biały Dom ostrzega: Rosja może zaatakować cywilne statki
- "To nie wojna Putina, a wojna Rosji popierana przez Rosjan". Żaryn obala kłamliwe tezy
- "Oto prawdziwa matematyka". Ponad 20 tys. wagnerowców zginęło na Ukrainie
[ZOBACZ TAKŻE] Szef MON Mariusz Błaszczak gościem "Sygnałów dnia" Programu 1 Polskiego Radia:
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA