more_horiz
Wiadomości

Korea Północna stawia na program nuklearny. Wpisała broń atomową do konstytucji

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 05:28
Korea Północna zapisała w konstytucji swój status państwa nuklearnego - ogłosiła w czwartek rano czasu miejscowego północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Odpowiednią poprawkę do konstytucji przyjął północnokoreański parlament - Najwyższe Zgromadzenie Ludowe - który według KCNA obradował we wtorek i w środę.
Korea Północna zawarła w konstytucji prawo do arsenału nuklearnego
Korea Północna zawarła w konstytucji prawo do arsenału nuklearnegoFoto: ID1974/ Shutterstock

- Polityka KRLD dotycząca budowania sił nuklearnych stała się trwała jako podstawowe prawo państwa, którego nikt nie może lekceważyć - powiedział przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un podczas obrad.

Kim podkreślił, jak cytuje KCNA, że "bardzo ważne" jest "przyspieszenie modernizacji broni nuklearnej, aby utrzymać zdecydowaną przewagę strategicznego odstraszania".

Nowelizacja konstytucji nastąpiła rok po oficjalnym ustanowieniu przez Koreę Północną prawa do stosowania wyprzedzających ataków nuklearnych w celu obrony własnej.

Zaniepokojenie spotkaniem Kima z Putinem

Kim Dzong Un złożył niedawno wizytę w Rosji, podczas której wraz z Władimirem Putinem zgodzili się na zacieśnienie współpracy wojskowej.

Czytaj także w TVP.Info: Korea Północna zacieśnia współprace militarną z Rosją

Władze USA i Korei Południowej wyraziły zaniepokojenie faktem, że Pjongjang może szukać w Rosji pomocy technologicznej dla swoich programów nuklearnych i rakietowych, podczas gdy Moskwa próbuje pozyskać amunicję z KRLD, aby uzupełnić swoje malejące zapasy na potrzeby wojny na Ukrainie.

Korea Północna zintensyfikowała w tym roku testy broni rakietowej. Obserwatorzy obawiają się, że Pjongjang przeprowadzi kolejną próbę nuklearną - siódmą w swojej historii i pierwszą od 2017 roku.

Czytaj także w PAP.pl: Przywódca Kim Dzong Un wzywa do wzmocnienia przygotowań wojennych i wymienia szefa sztabu

[ZOBACZ TAKŻE] Szef MON Mariusz Błaszczak gościem Polskiego Radia:

PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także