Putin unieważnił ratyfikację traktatu o zakazie prób nuklearnych. "Chce zniechęcić Zachód do pomocy Ukrainie"

2023-11-02, 13:24

Putin unieważnił ratyfikację traktatu o zakazie prób nuklearnych. "Chce zniechęcić Zachód do pomocy Ukrainie"
Ostatnia próba jądrowa w Związku Radzieckim odbyła się w 1990 r., a w USA w 1992 r.Foto: Oleg Elkov/Shutterstock

Władimir Putin podpisał w czwartek ustawę unieważniającą ratyfikację przez Rosję traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT) – poinformowały agencje Reutera i Associated Press.

Według Moskwy unieważnienie ratyfikacji ma służyć "wyrównaniu" sytuacji prawnej Rosji i USA i nie zmienia stanowiska Rosji w sprawie prób ani dzielenia się przez nią informacjami o działalności w sferze atomowej. Rosja zapewniła, że nie wznowi testów nuklearnych, jeśli nie zrobią tego Stany Zjednoczone.

Nowa era?

Waszyngton podpisał traktat CTBT z 1996 r., ale nigdy go nie ratyfikował. Traktat nie został też ratyfikowany przez Chiny, Indie, Pakistan, Koreę Północną, Izrael, Iran i Egipt.

Część zachodnich ekspertów obawia się, że Rosja może rozważać przeprowadzenie próby nuklearnej, aby zniechęcić kraje Zachodu do wspierania militarnego Ukrainy. Gdyby do tego doszło, mogłoby to zainicjować nową erę prób nuklearnych światowych supermocarstw.

Rosja nigdy nie przeprowadziła próby nuklearnej po rozpadzie ZSRR. Ostatnia próba jądrowa w Związku Radzieckim odbyła się w 1990 r., a w USA w 1992 r.

Korea Północna dozbraja Rosję

Media poinformowały w czwartek, że Korea Północna przekazała Rosji milion pocisków. Eksperci oceniają, że pozwoli to na intensywny ostrzał Ukrainy przez dwa miesiące. To nie koniec współpracy militarnej obu krajów. 

Rosja dostała od Korei Północnej milion pocisków artyleryjskich. Informację tę potwierdziły rosyjskie media niezależne i agencja Bloomberg. Według niezależnych dziennikarzy śledczych, moskiewski reżim kupuje uzbrojenie, które pozwala na kontynuowanie inwazji na Ukrainę między innymi od Korei Północnej i Iranu. Dziennikarze wskazują także Chiny jako dostawcę sprzętu wojskowego, ale Pekin zaprzecza.

Według agencji Bloomberg, od sierpnia Korea Północna wysłała do Rosji dziesięć transportów z uzbrojeniem. Pjongjang wysłał też do Moskwy doradców wojskowych i instruktorów.

Czytaj również:

Byliśmy na patrolach ze strażnikami SG i żołnierzami. Nie owijają w bawełnę: to trudna służba

PAP/mm

Polecane

Wróć do strony głównej