Historyczna zmiana w prawie UE. Państwa członkowskie będą mogły wstrzymać import gazu z Rosji

Po raz pierwszy w historii unijne prawo da możliwość krajom członkowskim wstrzymania importu gazu z Rosji. Negocjatorzy krajów członkowskich i Parlamentu Europejskiego - wśród nich były premier Jerzy Buzek - porozumieli się w sprawie pakietu wodorowo-gazowego - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

2023-12-08, 17:13

Historyczna zmiana w prawie UE. Państwa członkowskie będą mogły wstrzymać import gazu z Rosji
Po raz pierwszy w prawie UE pojawi się możliwość wstrzymywania przez kraje członkowskie importu gazu z Rosji. Foto: Grigorii Pisotsckii/Shutterstock, Alexandros Michailidis/Shutterstoc

Teraz te ustalenia muszą jeszcze zatwierdzić unijne rządy i europosłowie na sesji plenarnej.

Możliwość wycofania się z umów z Rosją bez odszkodowań

Jerzy Buzek podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że zapisana jest wprost możliwość odcięcia przez unijne kraje gazu z Rosji, jeśli miałby on zagrażać bezpieczeństwu. Do tej pory takiej możliwości nie było. To ważne zwłaszcza w kontekście długoterminowych kontraktów, bo firmy energetyczne nie będą musiały płacić wysokich odszkodowań po wycofaniu się umów z rosyjskim dostawcą.

- Są to najdalej idące zapisy. Zależało nam na tym, żeby nie było mowy o business as usual, o powrocie do takiego zwykłego biznesu i handlu z Rosją jak to było 5 czy 10 lat temu. To jest ważne rozwiązanie, bo ono jest rozwiązaniem przyszłościowym - podkreślił były premier Jerzy Buzek. Ustalenia mówią o konieczności całkowitego odcięcia Unii od gazu z Rosji, każdego rodzaju, także LNG.

Możliwe wspólne zakupy gazu i wodoru, ale... nie z Rosji

Ponadto do przepisów został wpisany dobrowolny mechanizm wspólnych zakupów gazu, ale - co niezwykle istotne - wykluczona została Rosja. Ma być też objęty tym mechanizmem, na razie w formie kilkuletniego pilotażu, wodór, i tu również wykluczona została Rosja. Wspólne zakupy wodoru są ważne dla przemysłów energochłonnych, na przykład nawozowego takich krajów jak Polska, gdzie rozwój zielonego wodoru zajmie na pewno trochę czasu.

REKLAMA

W pakiecie jest również wsparcie dla zielonego wodoru i gazów odnawialnych w regionach górniczych. Ma być łatwiej o dodatkowe wsparcie na inwestycje. W Polsce chodzi o wykorzystanie potencjału Śląska czy Zagłębia do rozwoju zielonej gospodarki wodorowej, jako część ich planów sprawiedliwej transformacji. Są też zachęty taryfowe na wykorzystanie biomasy.

Posłuchaj

Jerzy Buzek podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że zapisana jest wprost możliwość odcięcia przez unijne kraje gazu z Rosji, jeśli miałby on zagrażać bezpieczeństwu (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

IAR/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej