12. pakiet sankcji wobec Rosji wszedł w życie. Wraz z nim czarna lista

12. pakiet unijnych sankcji wobec Rosji wszedł w życie a wraz z nim czarna lista. Osoby na nią wpisane mają zakaz wjazdu do Unii i zablokowane majątki w Europie a firmy mają zablokowane aktywa.

2023-12-18, 19:00

12. pakiet sankcji wobec Rosji wszedł w życie. Wraz z nim czarna lista
Minister funduszy: właśnie wpłynęło 5 mld euro z programu RePowerEU będącego częścią KPO. Foto: Carlo deviti/ Shutterstock

Kolejny pakiet sankcji wobec Rosji został zatwierdzony i wszedł w życie razem z czarną listą. Brukselska Korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka jako pierwsza informowała, co znajdzie się w 12. pakiecie sankcji. Kluczowym jego elementem jest zakaz importu diamentów z Rosji. Wcześniej w tej sprawie porozumiały się kraje grupy G7.

Zadowolenie z zatwierdzenia pakietu wyraziła przewodnicząca Komisji Europejskiej. "Nadal stoimy po stronie Ukrainy na dobre i na złe. Zdecydowanie eliminujemy obchodzenie przepisów i nakładamy sankcje na większą liczbę towarów, w tym diamenty" - napisała Ursula von der Leyen w mediach społecznościowych.

Embargo na diamenty

Embargo na kamienie szlachetne będzie wprowadzane stopniowo od stycznia. Najpierw obejmie naturalne diamenty. Od marca wejdzie w życie zakaz importu rosyjskich diamentów przetworzonych w krajach poza Unią, w tym biżuterii zawierającej diamenty pochodzące z Rosji.

Całkowity zakaz wejdzie w życie we wrześniu. Będzie też mechanizm identyfikacji kamieni szlachetnych, który wzmocni sankcje i wyeliminuje te rosyjskie z rynku. Wcześniej w tej sprawie porozumiały się kraje grupy G7.

REKLAMA

Posłuchaj

Kraje UE ostatecznie zatwierdziły 12.pakiet sankcji wobec Rosji (IAR) 0:59
+
Dodaj do playlisty

Jeśli chodzi o zakaz importu LGP z Rosji, to potwierdziły się nieoficjalne informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej, że będzie 12-miesięczny okres przejściowy. A ponadto między innymi wraz z tym pakietem rozszerzona zostanie lista produktów objętych ograniczeniami, które mogłyby przyczynić się do technologicznego wzmocnienia rosyjskiego sektora obronności i bezpieczeństwa o chemikalia, baterie litowe, termostaty, silniki prądu stałego, części do dronów, obrabiarki i części maszyn.

Będą też dalsze ograniczenia w imporcie towarów, które generują znaczne dochody dla Rosji, a tym samym umożliwiają kontynuację jej wojny agresji przeciwko Ukrainie jak między innymi druty miedziane, druty aluminiowe i rury.

Czarna lista

Jeśli chodzi o czarną listę to potwierdziły się nieoficjalne informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej sprzed miesiąca. Znalazły się na niej między innymi osoby odpowiedzialne za rusyfikację i indoktrynację ukraińskich dzieci na terenach okupowanych. 

Tam tworzone są obozy reedukacyjne, sączona jest antyukraińska propaganda, są zajęcia z rosyjskiej kultury i lekcje patriotyzmu. Organizowane są spotkania z rosyjskimi weteranami, a dzieci w tych obozach przechodzą szkolenia wojskowe.

REKLAMA

Ponadto na liście sankcyjnej przyjętej wraz z 12. pakietem są kolejni propagandyści, organizatorzy nielegalnych, fikcyjnych referendów z ubiegłego i tego roku na Ukrainie, szefowie kolejnych spółek zbrojeniowych i oligarchowie, w tym syn Dmitrija Miedwiediewa.

Jest również kilkunastu wysoko postawionych Białorusinów, którzy pomagali dostarczać Rosji sprzęt wojskowy do prowadzenia wojny na Ukrainie i organizowali obozy dla rosyjskich żołnierzy. W sumie 61 osób.

Na czarną listę zostało wpisanych też 86 firm, głównie z sektora wojskowego i obronnego. Jest na przykład 40 firm, które wspieraną rosyjski kompleks militarno-przemysłowy i produkują między innymi rakiety, drony, samochody wojskowe.

Czytaj także:

IAR/Beata Płomecka/jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej