Kraj spowiła pomarańczowa mgła. Mieszkańcy zgłaszają problemy oddechowe

Ponad 1,5 tys. mieszkańców Iraku zgłosiło problemy z oddychaniem po burzy piaskowej, która przeszła przez centrum i południe kraju - przekazał miejscowy resort zdrowia.

2025-04-15, 09:47

Kraj spowiła pomarańczowa mgła. Mieszkańcy zgłaszają problemy oddechowe
Burza piaskowa w Iraku. Foto: East News/HUSSEIN FALEH/AFP & ASAAD NIAZI/AFP & QASSEM AL-KAABI/AFP

Irak spowity pomarańczową mgłą

BBC podaje, że tylko w prowincji Al-Musanna, na duszności skarżyło się co najmniej 700 osób. W prowincji An-Nadżaf ponad 250 osób z podobnymi dolegliwościami trafiło do szpitali, a w prowincji Al-Kadisijja ponad 320 osób, w tym dzieci. Problemy z oddychaniem zgłosiło też około 530 osób z prowincji Basra i Zi Kar.

W sieci opublikowano nagranie żywiołu, który spowił obszary środkowego i południowego Iraku pomarańczową mgłą. Chmura pyłu ograniczyła widoczność do kilkuset metrów. "Piesi i policjanci nosili maski na twarz, aby chronić się przed pyłem. Na miejscu byli ratownicy medyczni, pomagając osobom mającym trudności z oddychaniem" - opisuje portal brytyjskiej stacji.

W Basrze i An-Nadżafie z powodu burzy piaskowej zamknięto lotniska. Loty zawieszono także w innych regionach. BBC informuje też o przerwach w dostawie prądu na tych obszarach.

"Dni pyłowych" będzie coraz więcej

Burze piaskowe są w Iraku zjawiskiem powszechnym. Jednakże część ekspertów i komentatorów zwraca uwagę, że w ostatnich latach występują coraz częściej, co ma być spowodowane ocieplającym się klimatem.

REKLAMA

BBC informuje, że "warunki mają stopniowo poprawiać się do wtorkowego poranka". I dodaje, że Irak został wymieniony przez ONZ jako jeden z pięciu krajów, które są "najbardziej narażone na zmiany klimatu", albowiem regularnie zmaga się z:

  • burzami piaskowymi,
  • upałami,
  • niedoborami wody.

Ministerstwo zdrowia Iraku alarmuje, że "dni pyłowych" w przyszłości będzie coraz więcej. Brytyjski portal zaś przypomina burzę piaskową z 2022 r., w konsekwencji której jedna osoba zmarła, a ponad 5 tys. wymagało leczenia i rehabilitacji układu oddechowego.

Czytaj także:

Źródło: BBC/łl/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej