Korona Słońca w ultrafiolecie. Nowe zdjęcie ESA zachwyca

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała nowe, wysokiej jakości zdjęcie Słońca, wykonane przez sondę kosmiczną. Imponujące ujęcie powstało z połączenia kilkuset fotografii.

2025-04-25, 11:00

Korona Słońca w ultrafiolecie. Nowe zdjęcie ESA zachwyca
Najnowsze zdjęcie Słońca wykonane przez sondę Solar Orbiter. Foto: Europejska Agencja Kosmiczna

Wyjątkowe zdjęcie Słońca

Europejsko-amerykańska sonda Solar Orbiter, bo o niej mowa, przesłała wyjątkowe zdjęcie, które w wysokiej rozdzielczości i szerokim ujęciu (najszerszym jak dotąd) pokazuje naszą dzienną gwiazdę. Fotografię wykonano w ultrafiolecie. Widać na niej zjawiska zachodzące w koronie Słońca, m.in. pętle koronalne, czyli tzw. protuberancje.

Zdjęcie zostało opublikowane na stronie internetowej ESA. Kilka wybranych miejsc można powiększyć, aby przyjrzeć im się z bliska. Eksperci podkreślają, że jego uzyskanie było niemałym wyzwaniem. W marcu, w odległości około 77 mln km od Słońca, sonda została ustawiona tak, aby mogła pokazać jego różne obszary. W każdym z wybranych kierunków instrument Extreme Ultraviolet Imager (EUI) wykonał sześć zdjęć w wysokiej rozdzielczości oraz dwa ujęcia szerokokątne. Ostateczna fotografia stanowi wynik złożenia aż 200 pojedynczych zdjęć.

Splątane włókna i żółte łuki

Naukowcy opisują, że "Słońce wygląda jak ciepła, żółta kula, której powierzchnia pokryta jest świecącymi, splątanymi włóknami". I dodają, że "żółta poświata sięga aż po krawędzie obrazu, przy czym niektóre obszary są jaśniejsze od innych".

"Wiele jasnych, żółtych łuków wychodzi z szerokiego pasa wokół równika Słońca. Na wysokości południowego bieguna wyraźnie wyróżnia się ciemniejszy obszar ciągnący się mniej więcej poziomo. Jasne łuki oraz nieco ciemniejszą materię można także dostrzec wokół krawędzi Słońca" – czytamy.

REKLAMA

Czytaj także:

Źródło: PAP/łl/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej