"Wyraźnie widoczna twarz". Relikwia św. Teresy z Avili zaskoczyła naukowców
W hiszpańskiej Salamance katolicy z całego świata mogą modlić się przy relikwiach św. Teresy od Jezusa. Ciało zmarłej zakonnicy udostępniono wiernym po raz pierwszy od 1914 roku. Wyjątkowo dobry stan zwłok zainteresował naukowców, relikwie będą więc przedmiotem badań.
2025-05-13, 15:40
"Wyraźnie widoczna twarz". Relikwia św. Teresy zaskoczyła naukowców.
Ekshumowane, i wystawione publicznie, ciało św. Teresy z Avili spoczywa w srebrnej trumnie inkrustowanej marmurem. Wierni, którzy modlili się przy relikwii wystawionej w bazylice Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, wskazywali, że tak dobry stan zachowania zwłok, mimo upływu kilku stuleci, nosi znamiona cudu. Ci, którzy widzieli relikwię, byli pod wrażeniem stopnia zachowania zwłok. Jak mówili, twarz świętej wciąż jest bowiem "wyraźnie widoczna", a kończyny "nienaruszone".
Ciało zachowane jest w tak dobrym stanie, że eksperci, którzy je badali, potrafili rozpoznać dolegliwości, na jakie święta cierpiała za życia, a na twarzy zmarłej zachowały się resztki skóry. Z tego względu święta nazywana jest jednym z boskich cudów - pisze "Daily Mail" na swoich stronach internetowych.
Ciało świętej nie poddało się rozkładowi. Naukowcy chcą rozwikłać zagadkę
Ciało św. Teresy od Jezusa zostało ekshumowane po raz pierwszy od 1914 roku. Trumna z ciałem świętej została otwarta, gdy o. Clemente de los Santos, ówczesny przełożony generalny karmelitów bosych, powiedział, że chce zobaczyć ciała świętych założycieli podczas swojej wizyty w Hiszpanii.
REKLAMA
Od czasu ostatniej ekshumacji ciało św. Teresy z Avili pozostało "nienaruszone", co oznacza, że nie przeszło normalnego procesu rozkładu po śmierci - pisze "Daily Mail". Zwłoki zostaną więc gruntownie prześwietlone rentgenem, a pobrane próbki trafią do laboratorium. Eksperci mają nadzieję dowiedzieć się, jak to się stało, że ciało zachowane zostało w wyjątkowo dobrym stanie i uległo normalnemu rozkładowi w minimalnym stopniu, mimo upływu ponad 400 lat. Liczą, że dzięki temu uda się znaleźć odpowiedź, jak odpowiednio zabezpieczyć ciało świętej na przyszłość.
Czytaj także:
- Pierwszy święty millenials. W sieci trwa handel jego relikwiami
- Objawienia fatimskie. Wielka tajemnica przekazana maluczkim
Św. Teresa od Jezusa była hiszpańską zakonnicą. Zmarła w 1582 roku. 40 lat później, w 1622 roku, została kanonizowana, a w 1970 roku uznana za doktora Kościoła, czyli postać mającą znaczący wkład w doktrynę Kościoła katolickiego. Jest patronką szachistów, koronczarek, osób, które straciły rodziców, wiernych potrzebujących łaski, osób wyśmiewanych za swoją pobożność, chorych i zakonników.
Źródło: DailyMail.co.uk/mbl/k
REKLAMA