Pierścień Rybaka Leona XIV pokazany światu. Nie ma drugiego takiego
Watykan zaprezentował Pierścień Rybaka, który papież Leon XIV założy podczas swojej inauguracji. To jeden z najważniejszych symboli władzy papieskiej - jego nałożenie oficjalnie rozpocznie nowy pontyfikat i duchowe przywództwo nad Kościołem katolickim.
2025-05-17, 16:10
Przygotowania do inauguracji pontyfikatu Leona XIV. Rzym szykuje się na najazd pielgrzymów
W Watykanie i w całym Rzymie trwają przygotowania do niedzielnej uroczystej mszy inaugurującej pontyfikat papieża Leona XIV, wybranego 8 maja. Włoskie służby przewidują, że udział w niej weźmie około 250 tysięcy osób i 200 oficjalnych delegacji. Rzym, który został przygotowany na masowy przyjazd pielgrzymów z całego świata z okazji Roku Świętego, ponownie w ciągu trzech tygodni staje przed wyzwaniem, jakim jest obecność tłumów wiernych na inauguracji pontyfikatu pierwszego papieża z USA. Wcześniej kilkaset tysięcy osób uczestniczyło w uroczystościach pogrzebowych Franciszka i w powitaniu jego następcy po konklawe.
Najważniejszym wydarzeniem mszy rozpoczynającej się w niedzielę o godzinie 10.00 będzie homilia Leona XIV, która będzie miała zapewne charakter programowy. Nowy biskup Rzymu nakreśli w niej swoje plany i wyzwania, jakie stoją przed nim, przed Watykanem i Kościołem powszechnym. Papież nałoży paliusz i Pierścień Rybaka i wraz z tymi symbolicznymi gestami rozpocznie się jego pontyfikat.
Szczególny rodzaj pieczęci. Co symbolizuje Pierścień Rybaka?
"Pierścień Rybaka, jaki będzie od niedzieli nosić Papież Leon XIV, przedstawia apostoła Piotra, który trzyma w jednej ręce klucze, w drugiej sieć. Od strony wewnętrznej wygrawerowany jest herb Ojca Świętego oraz napis »Leo XIV«. Papieski pierścień ma szczególną wartość pierścienia-pieczęci i stanowi potwierdzenie wiary - zadanie powierzone Piotrowi, aby utwierdzał swoich braci. Nazywa się go pierścieniem »rybaka«, ponieważ Piotr jest apostołem rybakiem, który uwierzywszy słowu Jezusa, z łodzi wyciągnął na brzeg sieci z cudownym połowem" - podaje znaczenie pierścienia portal Vatican News.
Wręczenia pierścienia dokona kardynał biskup. Przywoła on Chrystusa, "pasterza i biskupa dusz naszych", który zbudował Kościół na skale Piotrowej, a przez samego Piotra został uznany za "Syna Boga żywego". Z powodu swojego szczególnego znaczenia, Pierścień Rybaka nie ma kopii i jest niszczony po śmierci papieża, do którego należał.
REKLAMA
Posłuchaj
Pierwsza msza Leona XIV. Uroczystość z udziałem szefów państw świata
Msza inaugurująca pontyfikat jest otwarta dla wszystkich, nie ma na nią żadnych kart wstępu, ale wiadomo, że nie wszyscy zmieszczą się na placu Świętego Piotra. Wierni wypełnią prowadzącą do Watykanu aleję via della Conciliazione i wszystkie boczne ulice. Oczekuje się, że po raz pierwszy nowy papież wsiądzie do papamobile i objedzie plac i jego okolice, by pozdrowić wiernych.

Po prawej stronie przed bazyliką miejsca zajmą członkowie oficjalnych delegacji. Będzie ich według zapowiedzi około 200. Pierwsze miejsca zajmą przedstawiciele władz Włoch, a następnie delegacja z USA - ojczyzny papieża. Przybędą wiceprezydent J.D.Vance i sekretarz stanu Marco Rubio. Obok ma zasiąść prezydent Peru Dina Boluarte. W kraju tym obecny papież pełnił przez wiele lat posługę jako misjonarz, a potem biskup.
Kolejne miejsca zajmą koronowane głowy i delegacje krajów w porządku alfabetycznym po francusku. Obecny będzie prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Przybędzie także między innymi prezydent Izraela Icchak Herzog oraz nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz.
Inauguracja pontyfikatu Leona XIV. Szczególne środki bezpieczeństwa w Watykanie
W całym rejonie Watykanu obowiązywać będą najwyższe środki bezpieczeństwa. Czuwać będzie ponad 6 tysięcy policjantów i funkcjonariuszy innych sił porządkowych. W gotowości będą strzelcy wyborowi, wojskowi pirotechnicy. Działać będzie system urządzeń przeciw dronom. Obecnych będzie również kilkuset ochotników Obrony Cywilnej.
REKLAMA
Czytaj także:
- Leon XIV o Franciszku: nie wszystkie nasze spotkania były w zgodzie
- Rzadki wgląd w kulisy. Tak miał mieć na imię nowy papież
- Leon XIV spotkał się z ambasadorami. Zaapelował o pokój na Ukrainie i w Ziemi Świętej
Nie ma na razie szczegółów dotyczących ewentualnych spotkań dwustronnych Leona XIV z przywódcami krajów. Będzie wśród nich prawdopodobnie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który w poniedziałek zaprosił papieża podczas telefonicznej rozmowy do Ukrainy.
Źródła: Vaticannews.va/PAP/Polskie Radio/mbl
REKLAMA