Nowa data lotu Polaka w kosmos. Sławosz Uznański-Wiśniewski wreszcie poleci?
Misja Polaka - Axiom Space, która miała wynieść Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na orbitę od początku ma problemy. Od końca maja start był wielokrotnie przekładany, a misja w końcu zawieszona. Okazuje się, że jest jednak nowa data startu.
2025-06-14, 11:51
W środę 11 kwietnia start misji ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim przełożono kolejny już raz z powodu problemów technicznych. W czwartek doszły kolejne problemy, które sprawiły, że ogłoszono zawieszenie misji - na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej doszło bowiem do awarii.
Dobra wiadomość z Indii
Indyjska Agencja Kosmiczna ISRO uczestniczy w misji i to ona podała informację, że wyciek w rakiecie został naprawiony, a nowa data startu misji to 19 czerwca 2025. Start ma się odbyć o 11:04 czasu polskiego.
Oznacza to, że 19 czerwca Sławosz Uznański-Wiśniewski i jego indyjski kolega, pilot Shubhanshu Shukla, będą mogli wyruszyć na 14 dniową misję Axiom Space. Misją dowodzić będzie Peggy Whitson, doświadczona astronautka mająca już 665 dni spędzonych w kosmosie za sobą. W misji weźmie też udział Tibor Kapu z Węgier.
REKLAMA
Na stronie misji w serwisie firmy Axiom Space organizującej lot wraz z ISRO, ESA i HUNOR oraz NASA wciąż jest informacja o zawieszeniu misji Axiom 4
Czytaj także:
- Sławosz Uznański-Wiśniewski gotowy do lotu. W kosmos zabierze... pierogi
- Lot Polaka w kosmos znów przełożony. NASA: na czas nieokreślony
- Trump łagodzi działania ICE. Rolnictwo i hotele pod ochroną
Źródło: ISRO/AM
REKLAMA