Archeologiczna sensacja w Albanii. Niezwykłe odkrycie w Jeziorze Ochrydzkim
Najstarsza osada zbudowana nad jeziorem w Europie odkryta w Albanii. Archeolodzy natrafili na przełomowe znalezisko nad brzegiem Jeziora Ochrydzkiego. Może mieć nawet 8 tysięcy lat – informuje agencja Reutera.
2025-07-18, 08:19
Najważniejsze informacje w skrócie:
- Odkryto najstarszą osadę jeziorną Europy – ma 8 tys. lat?
- Znajduje się pod wodą w Jeziorze Ochrydzkim w Albanii
- Zachowały się pale domów, ceramika i kości zwierząt
Przełomowe znalezisko na dnie Jeziora Ochrydzkiego
Zdaniem archeologów odkryto ślady osady zamieszkiwanej przez zorganizowane społeczności łowiecko-rolniczej nawet 8 tys. lat temu. Zespół naukowców ze Szwajcarii i Albanii bada obszar znajdujący się na głębokości około 3 metrów pod wodą, wydobywając drewniane pale, na których w przeszłości stały domy – podaje Reuters. W okolicy natrafiono również na kości zwierząt domowych i dzikich, przedmioty z miedzi i bogato zdobioną ceramikę. Liczne badania pokazują, że Jezioro Ochrydzkie, należące do Macedonii Północnej i Albanii, jest najstarszym jeziorem w Europie, liczącym ponad milion lat – przypomina agencja Reutera.
Osada starsza niż alpejskie i śródziemnomorskie znaleziska
Albert Hafner z Uniwersytetu w Bernie powiedział, że podobne osady odkryto w regionach alpejskich i śródziemnomorskich, ale zabudowania w wiosce Lin w Albanii są o pół tysiąca lat starsze. – Ponieważ znaleziska znajdują się pod wodą, nadal są dobrze zachowane, co pozwala nam badać, co jedli ci ludzie i co uprawiali – wyjaśnia ekspert. Według Hafnera znaleziska potwierdzają, że ludzie mieszkający nad jeziorem przyczynili się do rozpowszechnienia rolnictwa i hodowli w innych częściach Europy. – Nadal zajmowali się łowiectwem i zbieractwem, ale stabilne źródło utrzymania pochodziło z rolnictwa – dodał.
Inteligentna społeczność sprzed tysiącleci
Albański archeolog Adrian Anastasi zastrzegł, że pełne zbadanie obszaru może zająć dekady. – Biorąc pod uwagę sposób, w jaki żyli, jedli, polowali, łowili ryby, a także sposób, w jaki wykorzystano architekturę do budowy ich osad, możemy powiedzieć, że byli bardzo inteligentni jak na tamte czasy – powiedział, podsumowując dotychczasowe prace.
Źródło: Reuters/PAP