more_horiz
Wiadomości

Artur Wróblewski: na razie trwa przeciąganie liny, ale to Chiny bardziej stracą na konflikcie z USA

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 12:14
– Gospodarka Chin nastawiona jest na eksport dlatego Chińczycy potrzebują amerykańskiego rynku, by podtrzymać swój wzrost gospodarczy – powiedział Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego. W Polskim Radiu 24 rozmowa na temat wojny handlowej pomiędzy dwiema gospodarczymi potęgami świata.
Audio
  • 26.05.19 Artur Wróblewski: Chiny potrzebują amerykańskiego rynku.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Kolejne negocjacje handlowe Chin i Stanów Zjednoczonych zakończyły się fiaskiem. Efektem tego było odcięcie przez amerykańską firmę Google dostępu do swoich usług smartfonom produkowanym przez chińską firmę Huawei. W opinii Artura Wróblewskiego strategia, którą przyjęły USA, ma przymusić Chińczyków do respektowania pewnych reguł gry i likwidowania praktyk, które prezydent Donald Trump określa jako nieuczciwe.

– Chiny subsydiują swoje przedsiębiorstwa publicznymi pieniędzmi, co jest niezgodne z zasadami Światowej Organizacji Handlu. Manipulują również wartością własnej waluty po to, by obniżyć koszty eksportu. Przywódca USA oskarża Chińczyków również o kradzież własności przemysłowej i technologii – przypomniał Artur Wróblewski.

Ekspert podkreślił, że napięcia w relacjach handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami są spowodowane również  przez rywalizację o to, kto w Europie będzie odpowiadał za wprowadzenie technologii 5G. – Stawka jest duża. Amerykanie chcą wypchnąć z rynku Huawei i zagwarantować własnym firmom uczestnictwo w projekcie dotyczącym nowej technologii –wyjaśnił amerykanista.

Artur Wróblewski ocenia, że trwający kryzys handlowy niebawem się zakończy. Podkreślił, że oba państwa wzajemnie się potrzebują do dalszego rozwoju własnych gospodarek.

– Na razie trwa przeciąganie liny, ale to Chińczycy stracą na konflikcie z USA. Gospodarka Chin nastawiona jest na eksport dlatego potrzebują one amerykańskiego rynku, by podtrzymać swój wzrost gospodarczy – wskazał.

Polskie Radio 24/db

------------------------------------

Data emisji: 26.05.2019

Godzina emisji: 11.06

Zobacz także

Zobacz także