more_horiz
Wiadomości

Wystartował MS-13. Wiezie członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 21:42
Astronauci ze Stanów Zjednoczonych, Włoch i Rosji polecieli w kosmos, kierując się w stronę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ich lot przypada w 50. rocznicę lądowania na Księżycu w ramach misji Apollo 11.
Soyuz MS-13 w chwili startu
Soyuz MS-13 w chwili startuFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Alexander Skvortsov z rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos, Andrew Morgan z NASA i Luca Parmitano z Europejskiej Agencji Kosmicznej wyruszyli w sześciogodzinną podróż do orbitującego laboratorium naukowego z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Sojuz MS-13 ma zacumować do ISS w niedzielę 50 minut po północy czasu polskiego. Do tego czasu dokona czterech okrążeń Ziemi. 

ksieżyc 1200 shutterstock.jpg
Wyścig na Księżyc przyspiesza. Ambitne plany mocarstw

Misja potrwa do 2020 roku

Skworcow i Parmitano powrócą na Ziemię w lutym 2020 roku wraz 40-letnią Amerykanką Christiną Koch, która obok 47-letniego Rosjanina Aleksieja Owczynina i swego 43-letniego rodaka Nicka Hague tworzy obecną załogę ISS. Natomiast Morgan opuści stację orbitalną dopiero wiosną 2020 roku na pokładzie statku Sojuz MS-15, który wyruszy w kosmos pod koniec września br. 

Wraz z definitywnym wycofaniem w 2011 roku ze służby amerykańskich wahadłowców NASA została pozbawiona własnych środków transportowania astronautów i zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wymiana członków załogi stacji następuje obecnie wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz. 


Zamiast podjąć kosztowny własny program budowy nowych pojazdów do współpracy z ISS, agencja postanowiła zwrócić się do amerykańskich partnerów prywatnych, co uznano za tańsze rozwiązanie. Dzięki temu Boeing udostępni NASA swe załogowe statki Starliner, wynoszone w kosmos przez rakiety Atlas, a w przypadku SpaceX będą to jego statki Dragon w wersji załogowej (Crew Dragon) i jego rakiety nośne Falcon-9. Rakiety Atlas wytwarza spółka United Launch Alliance, której udziałowcami są Boeing i Lockheed. 

Statki Starliner i Crew Dragon mają po raz pierwszy dotrzeć z astronautami na ISS w listopadzie bieżącego roku.

kstar

Zobacz także

Zobacz także