more_horiz
Wiadomości

NASA potwierdziła misję do lodowego księżyca Jowisza

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 16:22
Amerykańska agencja kosmiczna ogłosiła decyzję potwierdzającą plany realizacji misji Europa Clipper. Jej celem będzie zbadanie księżyca Jowisza o nazwie Europa, gdzie - jak się podejrzewa - pod lodową skorupą istnieje ocean. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Vadim Sadovsky/Shutterstock.com

Według planów wystrzelenie sondy kosmicznej ma nastąpić pomiędzy 2023 a 2025 rokiem. Sonda wielokrotnie przeleci w pobliżu Europy: aż 45 razy na wysokościach od 2700 km do 25 km od powierzchni. Dla odpowiedniego ustawienia kształtu swojej orbity przeleci też w pobliżu innych księżyców Jowisza - Ganimedesa i Kallisto. 

ksieżyc 1200 shutterstock.jpg
Wyścig na Księżyc przyspiesza. Ambitne plany mocarstw

Na pokładzie Europa Clipper znajdzie się zestaw instrumentów naukowych obejmujący m.in. magnetometr, spektrometr, kamery: szerokokątną i wąskokątną, radar. Naukowcy chcą uzyskać zdjęcia powierzchni księżyca w wysokiej rozdzielczości, zbadać jej skład chemiczny, sprawdzić grubość pokrywy lodowej, poszukać podpowierzchniowych jezior, zmierzyć własności pola magnetycznego. Będą też szukać potencjalnych, niedawnych erupcji cieplejszej pary wodnej, a także cząsteczek wody w cienkiej atmosferze Europy. 

Przygotowaniami do misji kieruje Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie (Kalifornia), we współpracy z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory for the Science Mission Directorate. 

Misja JUICE

Obecnie wokół Jowisza krąży inna bezzałogowa amerykańska sonda kosmiczna – Juno, która została wystrzelona z Ziemi w 2011 roku, a na orbitę wokół Jowisza weszła w 2016 roku. Juno ma działać do 2021 roku. 

Z kolei Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) planuje misję JUICE. W jej ramach w 2022 roku ma zostać wystrzelona sonda kosmiczna, która w 2029 roku dotrze do Jowisza i będzie badała m.in. właśnie Europę, a dodatkowo Ganimedesa i Kallisto. W misji JUICE biorą udział polskie placówki: Centrum Badań Kosmicznych PAN i firma Astronika, które uczestniczą w budowie niektórych instrumentów sondy. 

Więcej na stronach: https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?release=2019-167 https://europa.nasa.gov/news/25/mission-to-jupiters-icy-moon-confirmed/

dn

Zobacz także

Zobacz także