more_horiz
Wiadomości

Meksyk: nielegalna imigracja spadła o 56 procent. "Apelujemy do USA o poparcie"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 20:04
Meksyk zmniejszył o 56 proc. napływ do USA nielegalnych imigrantów przybywających na jego terytorium z Ameryki Środkowej od maja tego roku - poinformował szef meksykańskiego MSZ Marcelo Ebrard. - Zwracamy się do rządu amerykańskiego o poparcie naszej strategii - dodał.
Starcia imigrantów z policją w Meksyku
Starcia imigrantów z policją w MeksykuFoto: PAP/EPA/Juan Manuel Blanco
  • Szef MSZ Meksyku: zmniejszyliśmy napływ imigrantów do USA z naszego terytorium o 56 proc.
  • Marcelo Ebrard: nasza strategia daje owoce, wzywamy USA do jej poparcia
  • We wtorek szef meksykańskiej dyplomacji ma spotkać się w Waszyngtonie z Mikiem Pence'em
  • Tematem rozmów m.in. wkład USA w zmniejszenie imigracji do Stanów zza południowej granicy
  • Prezydent Meksyku: pragniemy  stosunków przyjaźni i współpracy między oboma krajami
trump 1200.jpg
Donald Trump chce policzyć imigrantów. Spis ludności USA z dodatkowym pytaniem

Nawiązując do ostrzeżenia ze strony prezydenta USA Donalda Trumpa, że Stany Zjednoczone podniosą cła na meksykańskie towary, jeśli Meksyk nie powstrzyma napływu migrantów, Ebrard oświadczył na konferencji prasowej, że "nie oczekuje spełnienia groźby podniesienia ceł, ponieważ nastąpił spadek liczby nielegalnych migrantów o 56 proc". - Meksykańska strategia zaczyna dawać rezultaty. Zwracamy się do rządu amerykańskiego o jej poparcie - dodał.

Spotkanie z wiceszefem rządu USA

Ebrard ma spotkać się we wtorek w Białym Domu z wiceprezydentem USA Mikiem Pence'em i sekretarzem stanu Mikiem Pompeo. Podczas rozmów w Waszyngtonie zamierza podnieść sprawę meksykańskich oczekiwań dotyczących zwiększania wkładu Stanów Zjednoczonych w rozwój gospodarczy państw Ameryki Środkowej jako sposobu na walkę z nielegalną imigracją.

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador oświadczył ze swej strony na konferencji prasowej, że Meksysk "pragnie stosunków przyjaźni i współpracy między oboma krajami".

>>> [PRZYPOMINAMY] Coraz bliżej muru na granicy Meksyku z USA. Decyzja Sądu Najwyższego

7 czerwca oba państwa zawarły porozumienie, na mocy którego Meksyk miał 45 dni na zmniejszenie napływu migrantów starających się dotrzeć przez jego terytorium do granicy USA, a prezydent Trump zawiesił bezterminowo zapowiadaną wcześniej decyzję o wprowadzeniu ceł na wszystkie meksykańskie towary eksportowane do jego kraju. Migranci pochodzą głównie z ubogich i nieradzących sobie z przemocą ze strony organizacji przestępczych krajów Ameryki Środkowej: Gwatemali, Salwadoru i Hondurasu.

Meksyk zwiększa ilość wojska na granicy

Pod naciskiem Waszyngtonu Meksyk rozmieścił dodatkowo 25,5 tys. żołnierzy między swą południową granicą, zza której przybywała większość imigrantów, a granicą północną ze Stanami Zjednoczonymi o długości 3 200 km.

Ebrard zapowiedział, że przedstawiciele rządów meksykańskiego i amerykańskiego w ramach czerwcowego porozumienia spotkają się na początku września w Waszyngtonie, aby ocenić wysiłki podejmowane przez Meksyk w walce przeciwko nielegalnej imigracji.

mbl

Zobacz także

Zobacz także