more_horiz
Wiadomości

Czarna dziura rozerwała gwiazdę. Zobacz niezwykłe nagranie

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 16:30
Teleskop Transiting Exoplanet Survey Satellite agencji kosmicznej NASA zarejestrował moment rozrywania gwiazdy przez czarną dziurę. Po raz pierwszy zaobserwowano pełny czas trwania zdarzenia tzw. "śmierci" gwiazdy.
Zdjęcie ilustracyjne. Animacja ilustrująca czarną dziurę
Zdjęcie ilustracyjne. Animacja ilustrująca czarną dziuręFoto: NASA

gwiazda_gigant1200.jpg
Odkryto gwiazdę-giganta. Jej cząsteczka waży tyle, ile cała ludzka populacja

Zjawisko to, zwane również zdarzeniem zakłócenia pływów, oznacza „śmierć” gwiazdy, czyli jej eksplozję i rozszarpanie z powodu zbyt bliskiego zbliżenia się do czarnej dziury.

Rozerwanie nastąpiło w strefie ciągłego podglądu TESS, czyli w obszarze, w którym jedna z czterech kamer teleskopu jest zawsze włączona. Pozwoliło to astronomom na obejrzenie wybuchu od początku do końca.


ms-13_1200.jpg
Wystartował MS-13. Wiezie członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Zdarzenie bez precedensu

Wybuch o nazwie ASASSN-19bt zauważyła ogólnoświatowa sieć 20 automatycznych teleskopów All-Sky Automated Survey for Supernovae. Do eksplozji doszło 19 stycznia. Naukowcy wyniki badań przekazali we wrześniu. Do pierwszy raz, gdy człowiekowi udało się zaobserwować pełny czas trwania takiego zdarzenia.

Kolejne obserwacje i badania przeprowadzili krótko po odkryciu. A wykorzystali do tego m.in. satelitę z obserwatorium Swift, satelitę XMM-Newton Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz naziemne teleskopy 1-metrowe globalnej sieci Obserwatorium Las Cumbres.

TVP.info / kstar

Zobacz także

Zobacz także