more_horiz
Wiadomości

Stan epidemii we Francji. Zamknięte restauracje, ograniczenia w nabożeństwach

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 23:44
W sobotę we Francji wprowadzono oficjalnie stan zagrożenia epidemią. Premier Francji Edouard Philippe ogłosił wieczorem zamknięcie wszystkich miejsc użyteczności publicznej, które nie są niezbędne do funkcjonowania państwa. Dekret będzie obowiązywać od północy z soboty na niedzielę do odwołania.
Audio
  • Episkopat Francji czasowo zmienia zasady organizowania nabożeństw - relacja Marka Brzezińskiego (IAR)
  • Francja wprowadya ograniczenia w życiu publicznym - relacja Marka Brzezińskiego (IAR)
Wieża Eiffla zamknięta do odwołania
Wieża Eiffla zamknięta do odwołaniaFoto: PAP/EPA/IAN LANGSDON

- Mamy szybki wzrost przypadków COVID-19 w niektórych regionach oraz przypadków wymagających reanimacji – powiedział Philippe na konferencji prasowej.

chory na covid-19 pap 1200.jpg
Leki przeciwzapalne mogą nasilać COVID-19. Francuski minister zdrowia ostrzega

Dekret dotyczy w szczególności restauracji, barów, kin, dyskotek. Otwarte pozostaną sklepy spożywcze, apteki, banki, kioski z tytoniem i prasą. Transport publiczny będzie nadal działał, ale zostanie "dostosowany do sytuacji". Miejsca kultu pozostaną otwarte, lecz ceremonie zostaną zawieszone.

Zmiana francuskiego stylu bycia

Zdecydowana większość naukowców twierdzi, że najlepszym sposobem (na epidemię) jest zachowanie przez społeczeństwo dystansu – tłumaczył Philippe. - To nas zniechęca, ponieważ jesteśmy szczęśliwym narodem, ale obserwowaliśmy zbyt wielu ludzi w kawiarniach i restauracjach. To Francja, którą wszyscy kochamy – mówił Philippe, dodając, że Francuzi przez kilka tygodni będą musieli się obejść bez tych aktywności.

Premier powtórzył również wezwanie, by jak najbardziej ograniczyć kontakty, spotkania, przemieszczanie się. - Z transportu publicznego należy korzystać tylko w razie konieczności oraz w dojazdach do pracy – mówił Philippe, doradzając pracę zdalną. - Mówię to z powagą, wszyscy musimy wspólnie wykazać się większą dyscypliną w stosowaniu tych środków – zaapelował premier.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Koronawirus we Francji. Rośnie liczba zakażeń i przypadków śmiertelnych

Philippe ocenił, że pierwsze podjęte środki ostrożności przeciwko COVID-19 nie były dobrze zastosowane.
Premier zapewnił, że pierwsza runda wyborów samorządowych przewidziana na niedzielę "może się odbyć pod warunkiem przestrzegania zasady dystansu społecznego". Głosowanie odbędzie się zgodnie z planem – zapewnił szef francuskiego rządu.

Ograniczenia w codziennym życiu dotyczą nie tylko barów, restauracji, czy kin i teatrów. Do odwołania zamknięto także Wieżę Eiffla.

Ograniczenia we mszach świętych

Episkopat Francji nałożył ograniczenia na organizację mszy świętych w niedzielę. To reakcja na epidemię wywołaną przez koronawirusa.

W komunikacie opublikowanym przez Episkopat Francji, Konferencja Biskupów podjęła nowe ustalenia dotyczące procedur związanych z odprawianiem nabożeństw. Msza święta może być odprawiona z udziałem mniej niż stu wiernych. W diecezji Vannes, a także w rejonach, będących ogniskami epidemii wszystkie nabożeństwa i katechezy zostają odwołane. Mogą być natomiast odprawiane msze święte w prywatnych kaplicach.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Francja walczy z koronawirusem. Zakaz zgromadzeń liczących ponad 1000 osób

Tym samym biskupi francuscy odpowiedzieli na oświadczenie prezydenta Emmanuela Macrona w sprawie epidemii koronawirusa. W komunikacie Konferencji Biskupów podkreślono, że podjęte przez Kościól kroki przyczynią się do tworzenia solidarności narodowej. Jako pierwsza, decyzję o odwołaniu nabożeństw, podjęła diecezja w Beauvais, która swym zasięgiem obejmuje departament Oise - rejon dotknięty największą liczbą zachorowań.


mbl

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także