more_horiz
Wiadomości

Papież: pamiętajmy o modlitwie za wszystkich zmagających się z pandemią koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 11:15
Papież Franciszek wezwał wiernych na całym świecie do modlitwy za tych, którzy zmagają się ze skutkami pandemii koronawirusa. Apel wystosował na zakończenie środowej audiencji generalnej, która podobnie jak przed tygodniem odbyła się bez udziału wiernych.
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież powiedział, że musimy przebaczać, bo potrzebujemy, by nam przebaczono. Audiencja generalna transmitowana była w streamingu przez watykańskie media z papieskiej biblioteki w Pałacu Apostolskim.

Tematem papieskiej katechezy było piąte błogosławieństwo Pana Jezusa z Kazania na Górze: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Franciszek wskazał, że Bóg zawsze daruje nam nasze winy jako pierwszy. Mówił, że "nie ma chrześcijaństwa bez miłosierdzia". - Wszyscy mamy w życiu deficyt miłosierdzia i potrzebujemy go - dodał.

mid-epa08297168 (1) (1).jpg
Druga fala epidemii w Chinach? Ekspert: koronawirus zmieni cały świat, jesteśmy na początku drogi

"24 godziny dla Pana"

Zwracając się do wiernych, Franciszek przypomniał, że na 20-21 marca zaplanowano, jak co roku w Wielkim Poście, inicjatywę modlitewną "24 godziny dla Pana". Zgodnie ze zwyczajem wprowadzonym przez papieża w otwartych przez całą dobę kościołach można przystąpić do sakramentu pojednania.

- Niestety w Rzymie, we Włoszech i w innych krajach inicjatywa ta nie może mieć miejsca w zwykłej formie z powodu kryzysu na tle koronawirusa. Jednak w innych częściach świata tradycja ta będzie kontynuowana. Zachęcam wiernych do tego, by w sposób szczery przyłączyli się do miłosierdzia Bożego w spowiedzi i modlili się szczególnie za tych, którzy przechodzą chwile próby w wyniku pandemii - mówił Franciszek. Wyraził pewność, że tam, gdzie nie można obchodzić "24 godzin dla Pana", można przeżyć ten moment poprzez "osobistą modlitwę".

Modlitwa za chorych i wolontariuszy

papiez-Franciszek-pap-1200.jpg
"Nowa wrażliwość Kościoła". 7 lat pontyfikatu papieża Franciszka

Papież zapewnił także, że przyłącza się do modlitw włoskich biskupów, którzy modlą się za kraj pogrążony w kryzysie epidemicznym, za rodziny, chorych i wszystkich, którzy się nimi opiekują. Zaapelował, by pamiętać w modlitwie o tych wszystkich, którzy ryzykując własnym zdrowiem i życiem opiekują się chorymi na koronawirusa, szczególnie o personelu medycznym i wolontariuszach.

Pozdrawiając Polaków Franciszek powiedział, że poprzez miłosierdzie otrzymywane od Boga można się nauczyć jak we właściwy sposób przebaczać i miłować bliźnich.

- Gotowość do przebaczania niech będzie dla Was nie tylko postanowieniem wielkopostnym, ale również nieodłączną częścią Waszego chrześcijańskiego postępowania - podkreślił.

Jak się chronić przed koronawirusem (PAP) Jak się chronić przed koronawirusem (PAP)

pg

Zobacz także

Zobacz także