more_horiz
Wiadomości

Prace nad szczepionką na koronawirusa. Chiny rozpoczynają testy na ludziach

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 07:42
Chiny rozpoczynają testy nowej, eksperymentalnej szczepionki przeciwko koronawirusowi - poinformowała chińska państwowa agencja prasowa Xinhua. Preparat opracowało chińskie przedsiębiorstwo Sinovac we współpracy z Instytutem Biofarmaceutycznym w Wuhanie.
Rozpoczęły się prowadzone na ludziach testy szczepionki przeciw koronawirusowi. Zdjęcie ilustracyjne
Rozpoczęły się prowadzone na ludziach testy szczepionki przeciw koronawirusowi. Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/Juan Ignacio Roncoroni

Według nieoficjalnych informacji, przekazywanych przez lokalną prasę, w testach bierze udział grupa ochotników licząca nieco ponad 100 osób w wieku od 18 do 60 lat. Po podaniu szczepionki są poddawani 14-dniowej kwarantannie.

Do końca roku będzie szczepionka?

test-1200-pap.jpg
Prace nad szczepionką i lekami na koronawirusa. 50 mln zł na dofinansowanie badań

Później przez pół roku będą regularnie badani na obecność przeciwciał, wytworzonych przez organizm. Będą również sprawdzane ewentualne skutki uboczne. Testy potrwają do końca roku.

Równolegle w Chinach prace nad szczepionką prowadzą specjaliści z Wojskowej Akademii Medycznej. Władze w Pekinie powierzyły im to zadanie w zeszłym miesiącu, gdy jeden z amerykańskich koncernów ogłosił rozpoczęcie testów swojego produktu.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Szczepionka coraz bliżej? Dyrektor koncernu: entuzjastyczne rezultaty testów

O pracach nad szczepionką mającą przeciwdziałać zakażeniom SARS-CoV-2 mówią także naukowcy z Australii, którzy także mieli już przystąpić do wstępnych testów, oraz badacze z Europy.

jmo

Zobacz także

Zobacz także