more_horiz
Wiadomości

Paczki zamiast pasażerów. Oryginalny pomysł linii lotniczych na walkę z kryzysem

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 01:33
Coraz więcej linii lotniczych wykorzystuje samoloty pasażerskie głównie do przewozu paczek. Przesyłki - oprócz luków bagażowych - zajmują także fotele - informuje Portal Technologiczny.
Ładunek cargo na chwilę przed załadowaniem do samolotu pasażerskiego
Ładunek cargo na chwilę przed załadowaniem do samolotu pasażerskiegoFoto: Jaromir Chalabala/ Shutterstock

Takie rozwiązania to sposób przewoźników na podtrzymanie dopływu gotówki i utrzymanie samolotów w ruchu w czasach, gdy pandemia znacznie ograniczyła ruch pasażerski.

1200_LOT_shutterstock.jpg
Koronawirus uderza w linie lotnicze. LOT odwołuje wszystkie połączenia do końca miesiąca

Miejsca przy oknie lub w korytarzu

Sam pomysł przewożenia paczek samolotami pasażerskimi nowy nie jest. Już przed pandemią maszyny kursujące na popularnych trasach woziły towary, jednak tylko w lukach bagażowych pod pokładem. Teraz, w dobie ograniczonego ruchu pasażerskiego, potężnych zamówień rządów na środki medyczne, oraz boomu sprzedaży internetowej, samoloty wożą paczki na fotelach, zabezpieczone siatką tak, by się nie przesuwały.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] IATA: straty linii lotniczych, większe niż przewidywano. Może zniknąć 25 mln miejsc pracy

To także coraz bardziej opłacalna działalność. Koszty transportu towarów drogą powietrzną między Frankfurtem a USA wzrosły o ponad 60 proc., a z Szanghaju do USA - o niemal 80 procent.

PAP samolot LOT wyładunek 1200.jpg
Czas na "Cargo dla Polski". Samoloty LOT-u przywiozą sprzęt dla służb medycznych

Nie tylko o zarobek chodzi

Przewożenie paczek samolotami pasażerskimi, poza zarabianiem na transporcie, ma także inny praktyczny wymiar: samoloty są ciągle w ruchu. To ważne, bowiem przepisy zobowiązują linie lotnicze do przeprowadzania kosztownych i długotrwałych testów i przeglądów samolotów, które zbyt długo były uziemione. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Spodziewam się szybkiego odbicia". Szef Ryanaira o rynku lotniczym po epidemii

Jedną z linii, która wozi cargo pasażerskimi maszynami jest polski LOT. Poza nim, paczki pakują na fotele także Wizzair, Swiss International Air Lines, czy amerykańskie Delta Air Lines i American Airlines - informuje Portal Technologiczny.

portaltechnologiczny.pl/ mbl

Zobacz także

Zobacz także