Widać orbitę Słońca i struktury w galaktyce. Naukowcy opublikowali nową mapę nieba

2020-12-03, 16:00

Widać orbitę Słońca i struktury w galaktyce. Naukowcy opublikowali nową mapę nieba
Nowa mapa zawiera dane ok. 2 mld obiektów z naszej galaktyki. Foto: Denis Belitsky/ Shutterstock

Na nowej mapie nieba, opracowanej na podstawie danych misji Gaia i opublikowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną, są szczegółowe pomiary dla 2 miliardów gwiazd z naszej galaktyki. W opracowanie danych dostarczanych przez misję Gaia zaangażowani są astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

- To najdokładniejsza mapa nieba jaka kiedykolwiek powstała - mówi doktor habilitowany Łukasz Wyrzykowski, który kieruje grupą polskich naukowców zaangażowanych w misję Gaia. Mapa zawiera trójwymiarowe pozycje gwiazd oraz ich prędkości. - Tych obiektów na tej mapie znajduje się 2 miliardy. Nie jest oczywiście cała nasza Galaktyka, bo w tej Galaktyce jest dużo więcej obiektów. Natomiast jest to okolica naszej Galaktyki i obiekty znajdujące się poza naszą Galaktyką - mówi naukowiec.

Powiązany Artykuł

shutterstock_starship 1200.jpg
Rewolucja w świecie astronautyki. Starship wykona pierwszy lot w kosmos

Nowe struktury w galaktyce

Mapa zajmuje objętość jednego petabajta (10^15 bajtów, a więc milion gigabajtów) W nowych danych widać rzeczy, których nie było widać wcześniej. Astronom wyjaśnia, że na nowej mapie widać na przykład ruch Słońca i całego Układu Słonecznego wokół Centrum Galaktyki. Po raz pierwszy udało się ten ruch zarejestrować. - Wiedzieliśmy, że Słońce krąży wokół Centrum Galaktyki po swojej orbicie, która trwa ponad 200 milionów lat, jednakże po raz pierwszy udało się to precyzyjnie zmierzyć - mówi Łukasz Wyrzykowski.

Czytaj także: 


Powiązany Artykuł

shutterstock_wielki obłok magellana 1200.jpg
Wielki Obłok Magellana. Znamy najnowsze wyniki pomiaru odległości do pobliskiej galaktyki

Astonom dodaje, że na mapie widać także nowe struktury w Galaktyce, pozostałości po tym, jak do naszej Galaktyki wpadały inne galaktyki i były rozrywane przez działające w niej siły. - W ten sposób pozostają w naszej Galaktyce ślady w postaci strumieni gwiazd - mówi Łukasz Wyrzykowski.

Naukowiec wyjaśnia, że Polacy zaangażowani w misją Gaia szukają zjawisk wywołanych przez soczewkujące czarne dziury. - Dopiero Gaia będzie w stanie wskazać nam takie pojaśnienia, które są wywołanie przez czarne dziury - mówi astronom. Opublikowane dzisiaj dane to kolejna odsłona mapy nieba. Wcześniej katalogi danych z misji Gaia publikowano w 2016 i 2018 roku. Ten opublikowany dzisiaj jest jeszcze bardziej precyzyjny od poprzednich.

Część nowej mapy, pokazującej ok. 40 tys. gwiazd w promieniu 100 pc, ok. 300 lat świetlnych, od Słońca, można przeglądać tutaj


Europejska Agencja Kosmiczna udostępniła także narzędzie służące do przeglądania większego obszaru mapy. Znajduje się tutaj.

mbl

Polecane

Wróć do strony głównej