more_horiz
Wiadomości

Eksplozja prototypowej rakiety Starship podczas lądowania. Na pokładzie nie było załogi

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 04:50
Prototypowy model rakiety Starship amerykańskiej firmy kosmicznej SpaceX eksplodował w Teksasie podczas lądowania. Na pokładzie nie było załogi. Program Starship przygotowuje rakiety do podróży na Księżyc i Marsa.
Testowy lot rakiety Starshipzdj. ilustracyjne
Testowy lot rakiety Starship/zdj. ilustracyjneFoto: PAP/Newscom/SPACEX
1200_Falcon_PAP.jpg
Start historycznego lotu rakiety Falcon 9 przesunięty. Powodem trudne warunki pogodowe

Jak informuje agencja Reuters, zniszczony prototyp rakiety nośnej zbudowany był przez prywatną firmę biznesmena Elona Muska - SpaceX. Rakieta miała być przeznaczona do transportu ludzi i 100 ton ładunku, w planowanych misjach na Księżyc i Marsa.

Czytaj także:

Według CNBC rakieta wzniosła się na wysokość nieco ponad 12 km. Test wydawał się udany, aż do ostatniej chwili, kiedy prototyp pojazdu eksplodował przy zderzeniu z ziemią.

nasa space x EN 1200 .jpg
Sukces po 27 godzinach lotu. Kapsuła Resilience zadokowała w ISS

Mimo nieudanego finału dyrektor generalny SpaceX, Elon Musk z entuzjazmem wyrażał się na Twitterze o eksperymencie. Zwrócił uwagę na udaną, wznoszącą część lotu i precyzyjną kontrolę urządzeń przy opadaniu, do momentu lądowania.

Zbyt dużą prędkość przy lądowaniu szef SpaceX uzasadniał wysokim ciśnieniem w głowicy paliwowej. Podkreślił zarazem, że firma uzyskała wszystkie niezbędne dane, którym służył test.

"Szansa wynosiła jeden do trzech"

- Aby rakieta wylądowała w jednym kawałku, wiele rzeczy musi pójść dobrze, więc szansa wynosiła jeden do trzech - wyjaśnił cytowany przez CNBC Musk, gratulując pracownikom firmy.

"W przypadku takiego testu sukces mierzy się raczej tym, ile można się nauczyć, zdobyć nowe informacje i zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu w przyszłości, ponieważ SpaceX szybko rozwija projekt Starship - oceniła test firma.

W ubiegłym roku Musk przewidywał, że Starship za rok będzie latał z załogą. Później przyznał, że zanim to nastąpi, wiele jeszcze będzie do zrobienia, w tym "setki prób".

"Dotychczas SpaceX zbudował 10 prototypów Starship, firma twierdzi, że Starship SN9 jest już prawie gotowy do wystrzelenia" - podała telewizja CNBC.

pb

Zobacz także

Zobacz także