more_horiz
Wiadomości

Odczuli je mieszkańcy dużej części Europy. Krajobraz po trzęsieniu ziemi w Chorwacji

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 16:13
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4, które nawiedziło we wtorek Chorwację, było mocno odczuwalne także w innych krajach. Wstrząs wyrządził olbrzymie szkody w miastach Petrinja i Sisak, potwierdzono śmierć kilku osób, w tym 12-letniej dziewczynki.
Fragment mapy udostępniony przez USGS z zaznaczonymi odnotowanymi wstrząsami
Fragment mapy udostępniony przez USGS z zaznaczonymi odnotowanymi wstrząsamiFoto: EPA/USGS / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Trzęsienie ziemi było mocno odczuwalne w wielu rejonach Włoch, zwłaszcza na wybrzeżu Adriatyku. Wstrząs odczuli też wyraźnie mieszkańcy Bolzano na północy kraju i Neapolu na południu. Nie zanotowano szkód.

zagrzeb 1200.jpg
Silne trzęsienie ziemi pod Zagrzebiem. Nie żyje 12-latka, wiele osób jest rannych

Wstrząsy były odczuwalne przede wszystkim w północno-wschodnich Włoszech, w Trieście, Rawennie, ale również w miasteczkach w Abruzji. Jeszcze bardziej na południe, w Neapolu, ziemia zadrżała w kilku dzielnicach. Mieszkańcy mówią, że w ich domach długo kołysały się lampy.

W regionie Wenecja Euganejska na północy straż pożarna otrzymała wiele sygnałów od mieszkańców o wstrząsie. Przedstawiciele lokalnej Obrony Cywilnej wyrazili natychmiast gotowość wyjazdu do Chorwacji, by nieść tam pomoc.

Słowacki Instytut Nauk o Ziemi otrzymał około 50 zgłoszeń o wstrząsach sejsmicznych z takich miast jak Bratysława, Nitra, Trnava, Trenczyn i Nove Zamky. Wstrząsy były bardziej odczuwalne na wysokich piętrach domów.

katastrofy 2020 1200.jpg
Huragany, pożary, trzęsienia ziemi. 2020 – rok katastrof naturalnych

Mieszkanka Bratysławy napisała w mediach społecznościowych, że jej 12-piętrowy blok zaczął się kołysać. Zaniepokojone były też zwierzęta domowe.

O chwianiu się budynków donosili też mieszkańcy Budapesztu i Wiednia. Według danych USGS wstrząsy były odczuwalne także w południowych Niemczech, Bośni i Hercegowinie, Słowenii i Serbii. W związku z wydarzeniem profilaktycznie wstrzymano prace elektrowni atomowej w Krszku na południowym wschodzie Słowenii.

fc

Zobacz także

Zobacz także