more_horiz
Wiadomości

Rozwój pandemii i nowy szczep koronawirusa. Zakończył się wideoszczyt UE

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 23:20
- Unijne kraje muszą usprawnić badania pod kątem nowych mutacji koronawirusa - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej po zakończeniu wideokonferencji z udziałem przywódców 27 krajów. Ursula von der Leyen przyznała, że w Unii rosną obawy z powodu pojawiania się nowych wariantów patogenu.
Posiedzenie Rady Europejskiej
Posiedzenie Rady EuropejskiejFoto: Twitter/Kancelaria Premiera

Ursula von der Leyen poinformowała, że obecnie unijne kraje badają i sekwencjonują zaledwie około procenta próbek pozytywnych przypadków koronawirusa. - Musimy zwiększyć te badania do co najmniej pięciu procent wszystkich pozytywnych testów - podkreśliła szefowa Komisji.

Czytaj więcej
epa08955110 (1).jpg
Opóźnienia w dostawach szczepionki Pfizera. Firma zapewnia, że zwiększy moc produkcyjną

Wskazała też, że - zgodnie z ustaleniami przywódców - Komisja zaproponuje mapę z podziałem na strefy zakażeń i wprowadzi nową kategorię - stref ciemnoczerwonych - z wyjątkowo wysoką liczbą zakażeń. Dodała, że jedna z propozycji przewiduje, by kraje, które znajdują się w takiej strefie, wprowadziły podobne ograniczenia. To znacząco ograniczyłoby podróże, które nie są niezbędne.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział zaś, że jeśli sytuacja się pogorszy, wtedy unijne kraje rozważą wprowadzenie zakazu dla podróży, które nie są niezbędne.

Europejscy przywódcy rozmawiali także na temat paszportów szczepień. Pojawiły się wcześniej apele, by takie unijne świadectwa były ułatwieniem w podróżowaniu. Liderzy 27 krajów uznali jednak, że zaświadczenie o szczepieniu powinno być dokumentem medycznym, a nie dokumentem podróży.

jp

Zobacz także

Zobacz także