more_horiz
Wiadomości

"Szczepienia muszą być przyspieszone". Znamy ustalenia po wideoszczycie UE

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 00:55
Szczepienia przeciw koronawirusowi w Unii muszą być przyspieszone, a koncerny farmaceutyczne powinny dochować terminów dostaw. Takie są ustalenia wideoszczytu z udziałem europejskich przywódców. O wnioskach z ponad czterogodzinnej narady poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Relacja Beaty Płomeckiej.
Przewodniczący RE Charles Michel oraz szefowa KE Ursula von der Leyen
Przewodniczący RE Charles Michel oraz szefowa KE Ursula von der LeyenFoto: Reuters/Forum
wideoszczyt 1200 twitt.jpg
Rozwój pandemii i nowy szczep koronawirusa. Zakończył się wideoszczyt UE

- Przywódcy chcą przyspieszenia szczepień. Dlatego zobowiązania dotyczące dostaw preparatów, podjęte przez koncerny, muszą być przestrzegane. Liderzy podkreślili, że szczepionki powinny być dostarczane w tym samym czasie, proporcjonalnie do populacji - powiedział szef Rady.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:16 10862055_1.mp3 Szef RE: szczepienia muszą być przyspieszone, a zobowiązania koncernów dotrzymane (IAR)
Szczepionka COVID PAP-1200.jpg
Więcej szczepionek w II kwartale. Koncern Pfizer-BioNTech opracował plan

Ostatnio problemy z dotrzymaniem terminów miały firmy Pfizer i BioNTech. Z powodu modernizacji jednej z fabryk zmniejszone zostały w tym tygodniu dostawy preparatów niemiecko-amerykańskiego koncernu do unijnych krajów. Jest deklaracja, że od przyszłego tygodnia szczepionki będą dostarczane zgodnie z pierwotnym harmonogramem.

Oprócz Pfizera i BioNTechu jeszcze tylko Moderna uzyskała autoryzację w Unii i może dostarczać szczepionki na europejski rynek. W przyszłym tygodniu zgodę ma otrzymać AstraZeneca.

pb

Zobacz także

Zobacz także