more_horiz
Wiadomości

Tragiczna sytuacja w Syrii. Głoduje ponad 60 proc. populacji

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 16:19
Ponad 12 milionów Syryjczyków cierpi głód bądź jest niedożywionych - informuje w Światowy Program Żywienia. Na trzy dni przed 10. rocznicą wybuchu wojny domowej w Syrii agenda ONZ opublikowała raport na temat sytuacji mieszkańców zrujnowanego konfliktem kraju.
Dzieci w obozie w Syrii.
Dzieci w obozie w Syrii.Foto: PMM

Trwające od dekady działania zbrojne nie tylko wygnały z domów co najmniej połowę Syryjczyków, ale też wpędziły miliony osób w biedę. Od kilku miesięcy przez Syrię przechodzi największy od niepamiętnych czasów kryzys gospodarczy. Wartość waluty spada, a liczba osób żyjących poniżej progu ubóstwa szybko rośnie.

Uchodźcy Syria free 1200 shutterstock.jpg
Niepokojące wnioski raportu dot. Syrii. Kolejnych 6 milionów osób straci dach nad głową

Światowy Program Żywienia twierdzi, że warunki humanitarne w Syrii są obecnie najgorsze od czasu rozpoczęcia konfliktu. Tylko w ubiegłym roku głód zajrzał w oczy 4.5 milionom Syryjczyków. Według agencji, w sumie głodnych bądź niedożywionych jest ponad 12 milionów osób, czyli ponad 60 procent całej populacji kraju.

Spośród tych osób ponad milion nie jest w stanie przeżyć bez pomocy z zewnątrz. Światowy Program Żywienia pisze, że w ubiegłym roku ceny żywności poszły w górę o co najmniej 200 procent. Dla wielu rodzin mięso czy owoce stały się towarem luksusowym.

Posłuchaj
00:50 syria12.mp3 12 milionów Syryjczyków w obliczu głodu. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Agenda ONZ pomaga obecnie 5 milionom Syryjczyków w kraju. Żywność za pośrednictwem Światowego Programu Żywienia trafia też do półtora miliona uchodźców, żyjących w Turcji, Jordanii, Libanie i Egipcie.

Czytaj także:


Syryjska wojna domowa rozpoczęła się w połowie marca 2011 roku, gdy na ulice kilku miast wyszły antyrządowe demonstracje. Początkowo domagano się jedynie zmian gospodarczych, ale pacyfikowane przez wojsko manifestacje przerodziły się wkrótce w działania zbrojne.

Wojna kosztowała życie co najmniej pół miliona osób.

fc

Zobacz także

Zobacz także