more_horiz
Wiadomości

Ponad pół miliona ofiar. Mija 10 lat od rozpoczęcia wojny domowej w Syrii

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 07:39
Mija 10 lat od rozpoczęcia najbardziej krwawego konfliktu naszych czasów.15 marca 2011 roku doszło do pierwszych protestów w Syrii, które w ciągu następnych miesięcy przerodziły się w wojnę domową. Jej oficjalny bilans to ponad 500 tys. zabitych, ale zarówno ONZ, jak i organizacje pomocowe twierdzą, że ofiar jest znacznie więcej.
Przeszło 3,5 mln Syryjczyków uciekło przed wojną do Turcji, gdzie w 10. rocznicę wybuchu konfliktu odbyły się demonstracje
Przeszło 3,5 mln Syryjczyków uciekło przed wojną do Turcji, gdzie w 10. rocznicę wybuchu konfliktu odbyły się demonstracjeFoto: PAP/EPA/ERDEM SAHIN
1200_USA_shutterstock.png
Lotnictwo USA przeprowadziło ataki w Syrii. Pierwsza operacja militarna na rozkaz Bidena

Demonstracje w Syrii to efekt przechodzącej 10 lat temu przez Bliski Wschód rewolucji zwanej "arabską wiosną". Bezpośrednim powodem pierwszej manifestacji w Syrii było zatrzymanie nastolatków, którzy malowali antyrządowe graffiti w mieście Daraa.

Dekada wojny domowej w Syrii - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Czytaj także:

Posłuchaj
00:53 10960038_1.mp3 Bilans wojny to całkowicie zrujnowany kraj i 13 mln osób, które musiały uciekać z domów. Wojciech Cegielski podsumowuje 10 lat wojny w Syrii (IAR)

- Liczono tylko na to, że władze staną się mniej brutalne, mniej będą ludzi torturować czy aresztować bez powodu - mówi Polskiemu Radiu prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej Wojciech Wilk, który 10 lat temu był w Syrii. Prezydent Baszar al-Asad zdecydował jednak o krwawym stłumieniu protestów, co spowodowało kolejne demonstracje. Po kilku tygodniach powstały zbrojne ugrupowania opozycji, a późną wiosną doszło do pierwszych walk zbrojnych.

Dziesięć lat wojny

Bilans wojny to całkowicie zrujnowany kraj i 13 mln osób, które musiały uciekać z domów. Część Syryjczyków opuszczała domy nawet czterokrotnie. Dzisiaj większość Syrii jest z powrotem w rękach Baszara al-Asada, ale wojna zdaje się nie mieć końca, bo walki wciąż trwają w prowincji Idlib, jedynej opanowanej przez rebeliantów.

Podczas dziesięciu lat wojny domowej w Syrii doszło do wielu zbrodni wojennych, takich jak użycie broni chemicznej, ataki na szpitale czy ludność cywilną. Baszar al-Asad odzyskał kontrolę nad krajem głównie dzięki pomocy Rosjan, którzy wkroczyli do walki w 2015 roku. Rezultatami wojny domowej w Syrii było też powstanie fanatycznej grupy ISIS oraz kryzys uchodźczy w Europie.

st

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także