Polska Akcja Humanitarna podkreśla, że każdego dnia na świecie z powodu chorób związanych z brudną wodą umiera tysiąc dzieci. Zagrożenia z tym związane zwiększyły się podczas pandemii koronawirusa.
Kryzys w najmłodszym państwie świata. Polska pomoc w Sudanie Południowym
- Niemal co druga osoba na świecie nie ma dostępu do wody i środków czystości, które są absolutnie niezbędne w czasie pandemii koronawirusa, ale także w prewencji innych groźnych chorób - podkreśla rzecznik PAH Rafał Grzelewski.
Kampania społeczna w Somalii promująca higienę. Fot. PAH
Kilka kilometrów do studni
Najgorsza sytuacja w dostępie do czystej wody panuje w Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie. W wielu afrykańskich krajach kobiety i dziewczynki muszą pokonać na piechotę nawet 6 kilometrów, by dotrzeć do najbliższej studni.
Polska wysłała pomoc humanitarną do Iraku. "Wypełniamy naszą międzynarodową i ludzką powinność"
Jak podkreśla PAH, dostęp do wody systematycznie pogarsza się też z powodu zmian klimatycznych.
00:50 SPEC PAH o Swiatowym Dniu Wody.mp3 Polska Akcja Humanitarna ułatwia dostęp do czystej wody. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Najważniejsze zadanie
Ułatwianie dostępu do czystej wody to najważniejsze zadanie, jakim obecnie zajmuje się Polska Akcja Humanitarna. Organizacja buduje na świecie studnie, toalety i dostarcza potrzebującym środki czystości.
Zbiornik na wodę deszczową przy szkole w Kenii. Fot. PAH
Polska organizacja apeluje o wpłaty na pomoc dla potrzebujących w Afryce czy w Azji. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej www.pah.org.pl.
fc