more_horiz
Wiadomości

Pandemia uwypukliła problem braku dostępu do czystej wody. Polska Akcja Humanitarna niesie pomoc

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 11:20
Trzy miliardy ludzi na świecie nie mają dostępu do czystej wody lub środków czystości - informuje Polska Akcja Humanitarna. Dzisiaj przypada Światowy Dzień Wody. Jest to święto ustanowione niemal 30 lat temu przez ONZ, która chce w ten sposób zwrócić uwagę na rosnący brak dostępu do jednego z najważniejszych zasobów na Ziemi.
Kenia, studnia przy tamie piaskowej
Kenia, studnia przy tamie piaskowejFoto: PAH

Polska Akcja Humanitarna podkreśla, że każdego dnia na świecie z powodu chorób związanych z brudną wodą umiera tysiąc dzieci. Zagrożenia z tym związane zwiększyły się podczas pandemii koronawirusa.

sudan1200.jpg
Kryzys w najmłodszym państwie świata. Polska pomoc w Sudanie Południowym

- Niemal co druga osoba na świecie nie ma dostępu do wody i środków czystości, które są absolutnie niezbędne w czasie pandemii koronawirusa, ale także w prewencji innych groźnych chorób - podkreśla rzecznik PAH Rafał Grzelewski.

Kampania społeczna w Somalii promująca higienę. Fot. PAH Kampania społeczna w Somalii promująca higienę. Fot. PAH

Kilka kilometrów do studni

Najgorsza sytuacja w dostępie do czystej wody panuje w Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie. W wielu afrykańskich krajach kobiety i dziewczynki muszą pokonać na piechotę nawet 6 kilometrów, by dotrzeć do najbliższej studni.

pomoc humanitarna 1200.jpg
Polska wysłała pomoc humanitarną do Iraku. "Wypełniamy naszą międzynarodową i ludzką powinność"

Jak podkreśla PAH, dostęp do wody systematycznie pogarsza się też z powodu zmian klimatycznych.

Posłuchaj
00:50 SPEC PAH o Swiatowym Dniu Wody.mp3 Polska Akcja Humanitarna ułatwia dostęp do czystej wody. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

Najważniejsze zadanie

Ułatwianie dostępu do czystej wody to najważniejsze zadanie, jakim obecnie zajmuje się Polska Akcja Humanitarna. Organizacja buduje na świecie studnie, toalety i dostarcza potrzebującym środki czystości.

Zbiornik na wodę deszczową przy szkole w Kenii. Fot. PAH Zbiornik na wodę deszczową przy szkole w Kenii. Fot. PAH

Polska organizacja apeluje o wpłaty na pomoc dla potrzebujących w Afryce czy w Azji. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej www.pah.org.pl.

fc

Zobacz także

Zobacz także