more_horiz
Wiadomości

Indyjska odmiana koronawirusa odporna na szczepionki? Badacze odkryli tam nowe mutacje

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 11:50
Indyjscy naukowcy odkryli mutacje, które mogą "uniknąć odpowiedzi immunologicznej". Światowa Organizacja Zdrowia na razie nie uznała indyjskiej mutacji za równie groźną co wariant po raz pierwszy wykryty w Brazylii, RPA i Wielkiej Brytanii. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/IDREES MOHAMMED

Indie odnotowują światowe rekordy liczby zakażeń, naukowcy wciąż nie wiedzą jednak, czy za gwałtowny wzrost zakażonych odpowiada nowa mutacja koronawirusa.

lotnisko 1200 forum.jpg
USA i Australia zamykają granice dla podróżujących z Indii. Sytuacja w tym kraju wciąż dramatyczna

Indyjscy naukowcy badają przyczyny nagłego wzrostu zakażeń w tym kraju. Wciąż nie wiadomo, czy do tej sytuacji przyczynił się odkryty w Indiach wariant B.1.617. Zespół doradców indyjskiego rządu do spraw pandemii poinformował, że w części próbek wirusa wykryto "drobne mutacje", które mogą "uniknąć odpowiedzi immunologicznej".

Posłuchaj
00:41 11054161_1.mp3 Indyjskie mutacje wirusa mogą "uniknąć odpowiedzi immunologicznej". Relacja Tomasza Sajewicza (IAR) 

Mogłoby to oznaczać, że w niektórych przypadkach szczepionki nie stanowiłyby ochrony przed taką mutacją. Nie poinformowano jednak, czy "drobne mutacje" wykryto w indyjskim czy też innym wariancie koronawirusa.

Czytaj także:

Na razie indyjscy naukowcy przekonują, że nie ma dowodów na znaczny wzrost zagrożenia nowymi mutacjami. Światowa Organizacja Zdrowia nie uznała indyjskiej mutacji za równie groźną co wariant po raz pierwszy wykryty w Brazylii, RPA i Wielkiej Brytanii.

kp

Zobacz także

Zobacz także