more_horiz
Wiadomości

Torturowanie ukraińskich cywilów w Donbasie przez Rosjan. Dziś prezentacja raportu w PE

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 10:04
W poniedziałek zostanie w przestawiony wstrząsający raport o torturowaniu ukraińskich cywilów w Donbasie przez Rosjan i separatystów wspieranych przez Moskwę. "Izolacja. Głosy z piwnicy" - to ponad 60-stronicowy dokument o zbrodniach, który powstał na podstawie relacji jeńców.
Bojownik separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej na ruinach pomnika na Wzgórzach Donieckich w miejscowości Sawur-Mohyła
Bojownik separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej na ruinach pomnika na Wzgórzach Donieckich w miejscowości Sawur-MohyłaFoto: PAP/EPA/DAVE MUSTAINE

Autorami raportu są polska dziennikarka przebywająca na stałe na Ukrainie Monika Andruszewska i ukraiński prawnik Witalij Chekało. Raport, który został przygotowany na zlecenie europosłanki Anny Fotygi z grupy europejskich konserwatystów, będzie opublikowany dziś o 14.00. Z raportem zapoznała się już brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Posłuchaj
00:52 11082084_1.mp3 W raporcie skupiono się na wydarzeniach na terenie Zakładu Materiałów Izolacyjnych w Doniecku wykorzystywanego jako areszt śledczy "Izolacja". Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)

Torturowanie poprzez rażenie prądem elektrycznym, podtapianie, duszenie, wbijanie igieł w paznokcie i katowanie podczas przesłuchań, wymuszanie zeznań, przetrzymywanie w bardzo ciasnych pomieszczeniach - to relacje jeńców. W raporcie skupiono się na wydarzeniach na terenie Zakładu Materiałów Izolacyjnych w Doniecku wykorzystywanego jako areszt śledczy "Izolacja", ponieważ - jak napisano - skala łamania praw człowieka w tym miejscu jest niewyobrażalna w skali światowej.

Republika Środkowej Afryki 1200 PAP.jpg
Niezależna prasa: Rosyjscy najemnicy zamieszani w gwałty i grabieże w Republice Środowej Afryki

Czytaj także:

- Stosunek do wszystkich przebywających tam, jest okrutny. To realnie stało się obozem koncentracyjnym - relacjonował jeden z jeńców przetrzymywany w latach 2016-2019, bez żadnego kontaktu ze światem zewnętrznym.

Droga do ukarania sprawców

"W raporcie są fakty łamania praw człowieka w rozumieniu prawa międzynarodowego dokonywane przez Rosjan oraz tak zwanych separatystów na terenie tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej" - napisano we wstępie raportu. Rysunki jednego z jeńców potęgują wymogę dokumentu.

Autorzy raportu liczą, że przysłuży się on do nagłośnienia dokonywanych zbrodni i ukarania sprawców. W dokumencie mowa jest przede wszystkim o torturowaniu i katowaniu cywilów w Zakładzie Materiałów Izolacyjnych w Doniecku. Ale jest także informacja o tym, że podczas trwającego od 2014 roku konfliktu zbrojnego w Donbasie, do niewoli w ręce wspieranych przez Rosję separatystów trafiło prawie 4 tys. obywateli Ukrainy.

st

Zobacz także

Zobacz także