William i Kate mają spędzać więcej czasu w Szkocji. "To strategia ratowania Zjednoczonego Królestwa przed rozpadem"

2021-06-06, 17:14

William i Kate mają spędzać więcej czasu w Szkocji. "To strategia ratowania Zjednoczonego Królestwa przed rozpadem"
Książę William i księżna Kate. Foto: Shutterstock.com / Shaun Jeffers

Brytyjski książę William i i jego żona Kate mają zostać poproszeni o spędzanie więcej czasu w Szkocji w ramach strategii ratowania Zjednoczonego Królestwa przed rozpadem - pisze w niedzielę "The Sunday Times".


Powiązany Artykuł

1200_Elżbieta_II_shutterstock.png
70-lecie panowania Elżbiety II. Pałac Buckingham przedstawił plan obchodów

Według gazety, na dworze królewskim istnieje obawa, że politycy "tracą Szkocję", zaś urzędnicy dworscy wierzą, że książęca para może służyć jako "widoczny symbol więzi między Anglią a Szkocją".

Kwestia niepodległości Szkocji ponownie wróciła po zwycięstwie Szkockiej Partii Narodowej (SNP) w wyborach do tamtejszego parlamentu, które odbyły się 6 maja. Liderka SNP i szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon chce, żeby drugie referendum niepodległościowe odbyło się w drugiej połowie kadencji nowo wybranego parlamentu.

Jednak zgodę na referendum musi wyrazić brytyjski rząd, a premier Boris Johnson stoi na stanowisku, że kraj powinien skupić się teraz na odbudowie po epidemii koronawirusa.

Książęca para ma często bywać w Szkocji

Jak podaje "The Sunday Times", książę i księżna Cambridge mieliby spędzać więcej czasu na zamku Balmoral i w mieście St. Andrews, gdzie się poznali będąc na uniwersytecie. "Doradcy chcą, by William i Kate więcej bywali w Balmoral i by wykorzystywali swoje związki z St. Andrews. Chcą, aby nie wyglądali jak goście, ale jak mieszkańcy" – mówi cytowane przez gazetę źródło w Pałacu Kensington, gdzie para mieszka.

William i Kate odbyli niedawno podróż do Szkocji, podczas której William mówił o tym, jak kraj ten jest ważny dla niego i jego żony. Opisał go jako "tętniący życiem, przyjazny, innowacyjny i zdeterminowany".

"Jestem ukształtowany przez to miejsce. Trwałe przywiązanie, które do niego czuję, jest zakorzenione w moich doświadczeniach codziennego życia, związanych z ludźmi, relacjami i jego etyką sąsiedztwa" – mówił.

Podczas podróży William i Kate spotkali się z byłym premierem Wielkiej Brytanii Gordonem Brownem, Szkotem z pochodzenia, który prowadził kampanię przeciwko niepodległości podczas referendum z 2014 r., a teraz odwołuje się do "Szkocji środka" - tych, którzy nie mają stałych poglądów w kwestii niepodległości.

Brown określił tę część społeczeństwa jako "patriotów, a nie nacjonalistów", którzy chcą większej współpracy między władzami poszczególnych części Zjednoczonego Królestwa.
"Podczas swojego pobytu w Szkocji książę William rozmawiał z szerokim gronem osób z różnych społeczności, w tym - z politykami z całego spektrum politycznego" – powiedział później rzecznik Pałacu Kensington.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński/PAP/

Polecane

Wróć do strony głównej