more_horiz
Wiadomości

Brytyjskie badania: szczepionki są skuteczne także przeciwko wariantowi Delta

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 22:07
Szczepionki są skuteczne także przeciwko wariantowi Delta - tak wynika z badań opublikowanych przez Public Health England, rządową agencję zajmującą się zdrowiem w Anglii.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: David Pereiras/Shutterstock

Dane dotyczą produktów AstraZeneki i Pfizera. Jedna dawka obniża ryzyko wystąpienia choroby z objawami o jedną trzecią, a obie - o 80 procent.

Czytaj także:
Sutkowski (1).jpg
Dr Sutkowski: wszystko pójdzie w dobrą stronę pod warunkiem, że będziemy się szczepić

- Wiadomości są jeszcze lepsze, jeśli chodzi o zapobieganie hospitalizacjom - mówił główny doradca naukowy brytyjskiego rządu Patrick Vallance. - Po pierwszej dawce ryzyko trafienia do szpitala jest zredukowane o 57-85 procent. Po dwóch dawkach mówimy o przedziale 85-98 procent. To nie jest więc pełna ochrona. Ale bardzo znacząca. I kolejny dowód, jak ważne jest przyjęcie obu dawek - wyliczał Patrick Vallance.

Posłuchaj
00:16 11136129_1.mp3 Badania: szczepionki skuteczne także przeciwko wariantowi Delta (IAR)

Czytaj także: Szczepienia przeciw COVID-19. Do Polski dotarła kolejna dostawa preparatów Pfizera

To właśnie na skuteczności szczepionek rząd opiera swą walkę z indyjskim wariantem koronawirusa. Opóźnił on o miesiąc ostatni etap luzowania obostrzeń w Anglii, ale Brytyjczycy mają nadzieję, że w połowie lipca zaszczepiona będzie już tak duża część populacji, że sytuacja będzie pod kontrolą.

jbt

Zobacz także

Zobacz także