more_horiz
Wiadomości

"Kolejny krok wstecz". Szef RE krytycznie o zawieszeniu udziału w Partnerstwie Wschodnim przez Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 17:35
Szef Rady Europejskiej skrytykował władze Białorusi, które zdecydowały o zawieszeniu udziału w Partnerstwie Wschodnim. Charles Michel napisał na Twitterze, że doprowadzi to do dalszej eskalacji napięć. 
Szef Rady Europejskiej Charles Michel
Szef Rady Europejskiej Charles MichelFoto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

"Białoruś zrobiła dziś kolejny krok wstecz. Wpłynie to negatywnie na białoruski naród pozbawiając go możliwości jakie daje współpraca z nami" - napisał przewodniczący Rady.

łukaszenka free 1200 a.jpg
Białoruś odpowiada na sankcje UE. Mińsk zawiesza udział w Partnerstwie Wschodnim

Reżim w Mińsku podjął taką decyzję w reakcji na unijne sankcje gospodarcze, które weszły w życie w ubiegłym tygodniu. Wspólnota zdecydowała się je nałożyć w związku z porwaniem pod koniec maja samolotu lecącego z Aten do Wilna i aresztowanie w Mińsku Ramana Pratasiewicza oraz dalsze, brutalne represje wobec obywateli.

Posłuchaj
00:35 płomecka.mp3 Szef RE krytycznie o zawieszeniu przez Białoruś udziału w Partnerstwie Wschodnim. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

W reakcji na europejskie sankcje władze w Mińsku zdecydowały się dziś także odwołać swojego przedstawiciela przy Unii Europejskiej. Zaproponowały też szefowi przedstawicielstwa przy Unii na Białorusi wyjazd do Brukseli na konsultacje.

Partnerstwo Wschodnie, w którym udział zawiesiła dziś Białoruś, powstało w 2009 roku z inicjatywy Polski. Miało ono zbliżać do Unii kraje zza wschodniej granicy i objęło wtedy Ukrainę, Gruzję, Mołdawię, które mają już dziś ze Wspólnotą umowy stowarzyszeniowe oraz Armenię, Azerbejdżan i właśnie Białoruś.

kp

Zobacz także

Zobacz także