more_horiz
Wiadomości

Zabójstwo księdza we Francji. Sprawcą jest podpalacz katedry?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 14:56
Na zachodzie Francji, w regionie Vendee został zamordowany katolicki ksiądz. Sprawcą naprawdopodobniej jest mężczyzna, podejrzany o spowodowanie pożaru w katedrze w Nantes w 2020 roku.
Zamordowany ksiądz katolicki we Francji
Zamordowany ksiądz katolicki we FrancjiFoto: twitter.com/BrunoRetailleau

O zabójstwie poinformował na Twitterze francuski minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin: "Całe moje wsparcie dla katolików naszego kraju po dramatycznym morderstwie księdza w regionie Vendee". Gerald Darmanin poinformował, że udaje się na miejsce zdarzenia.

policja FORUM 1200.jpg
Kolejne zabójstwo policjanta we Francji. Służby szukają sprawcy

Senator z Wandei, Bruno Retailleau, przekazał, że ofiara to ksiądz Olivier Maire, a miejscowy kościół katolicki udzielał schronienia Rwandyjczykowi.

"Jestem głęboko wstrząśnięty strasznym morderstwem księdza, który zaopiekował się mordercą" - napisał Retailleau na Twitterze. "Co ten człowiek robił jeszcze we Francji?" - pytał senator.

Ze źródeł śledczych wynika, że mężczyzna wcześniej poszedł na policję w mieście Mortagne-sur-Sevre i oświadczył, że zabił księdza.

Emmanuel A., obywatel Rwandy i uchodźca we Francji, został objęty nadzorem sądowym w ramach śledztwa w sprawie pożaru katedry w Nantes z 18 lipca 2020 r., gdzie był wolontariuszem - podało źródło policyjne.

Czytaj także:

60-letni ksiądz, członek wspólnoty religijnej Montfortain w Saint-Laurent-sur-Sevre, udzielał schronienia mężczyźnie "od kilku miesięcy" - powiedziało AFP źródło policyjne.

Zastępca sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Francji, Vincent Neymon, z którym skontaktowała się francuska agencja, wyraził "osłupienie i głęboki smutek". Według niego ksiądz był prowincjałem, czyli krajowym przełożonym tego zgromadzenia na Francję. Misjonarze Montfortain to zgromadzenie obecne w ok. 30 krajach, skoncentrowanym na działalności charytatywnej i szpitalniczej.

bf

Zobacz także

Zobacz także