more_horiz
Wiadomości

Hiszpania: panika na plażach w Walencji. Turyści uciekali przed rekinem

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2021 21:35
Turyści wypoczywający na popularnych plażach w regionie Walencji uciekali w popłochu z wody na widok rekina, który od kilku dni pojawia się na Costa Blanca, w okolicy Alicante. Na razie nie wiadomo, czy jest to tylko jeden rekin, czy też kilka różnych.
Rekin wywołał popłoch wśród turystów na plażach w Walencji.
Rekin wywołał popłoch wśród turystów na plażach w Walencji. Foto: PAP/EPA/Manuel Lorenzo

Na nagraniach zrobionych w różnych miejscowościach wybrzeża widać charakterystyczną trójkątną pletwę wystającą nad powierzchnią wody.

Czytaj także:
shutterstock megalodon rekiny 1200.jpg
Ślady po megalodonach. Zęby wielkości dłoni

Przybyła na miejsce policja nakazała turystom wyjście z wody i otoczyła plaże kordonem. Służby ratunkowe pozostają w stanie pogotowia. Nie odnotowano rannych.

Z opisu dostarczonego przez jednostkę lotniczą policji wynika, że jest to gatunek rekina błękitnego, zwanego także żarłaczem błękitnym, rzadko zbliżającego się do wybrzeża.

Rekin pojawił się najpierw blisko plaży Poniente w znanej miejscowości turystycznej Benidorm, wywołując popłoch wśród kąpiących się. Dzięki akcji specjalistów z Instytutu Oceanograficznego w Walencji, którzy wypłynęli w morze pontonami, rekina zawrócono na głębokie wody.

Czytaj także:

Więcej rekinów?

Następnego dnia, w piątek, pojawił się blisko plaż w wodach zatoki Bol Nou koło Villajoyosa (Alicante), a później był widziany w zatoce Lanuza koło El Campello (Alicante) - poinformowała agencja EFE.

Czytaj także:
pąkle żyjątka morskie shutter 1200 Atlantic Ocean.jpg
Morskie opowieści - przez ocean na gapę

Według telewizji Antena3, nie wiadomo, czy chodzi o tego samego rekina, czy też jest ich więcej. Okaz widziany w Benidorm miał ok. 3 m długości i wydawał się być zdezorientowany. Ze względów bezpieczeństwa na plażach zawieszono czasowo czerwone flagi zakazujące kąpieli.

Niegroźny gatunek 

Według Instytutu rekin błękitny występuje w Morzu Śródziemnym i zwykle nie jest groźny dla ludzi. - Nie przypływa na plaże w Benidorm, aby kogoś zjeść, nic nie zrobi, chyba że poczuje się zagrożony - powiedział biolog, Carlos Taura.

Rekin błękitny jest dość duży, może osiągnąć długość do 4 m i masę 200 kg. Poluje na ryby i morskie ptaki. Jest gatunkiem zagrożonym wymarciem.

jbt

Zobacz także

Zobacz także