more_horiz
Wiadomości

Prezydent i szef MSZ na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Znamy szczegóły wizyty Andrzeja Dudy w USA

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 19:29
- Prezydent Andrzej Duda z małżonką rozpocznie we wtorek wizytę w USA, podczas której weźmie udział w debacie generalnej 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Andrzej Duda wskaże, jak ważne dla pokoju na świecie jest przestrzeganie prawa - powiedział ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski. W Nowym Jorku będzie też szef MSZ, Zbigniew Rau.
Nowy Jork, USA, 25.09.2019. Prezydent RP Andrzej Duda (L) podczas spotkania z Sekretarzem Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych
Nowy Jork, USA, 25.09.2019. Prezydent RP Andrzej Duda (L) podczas spotkania z Sekretarzem Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Foto: PAP/Radek Pietruszka

Zgodnie z programem wizyty, opublikowanym na stronie prezydenckiej kancelarii, we wtorek o godz. 9 lokalnego czasu prezydent Andrzej Duda weźmie udział w rozpoczęciu debaty generalnej 76. sesji ZO ONZ. Wystąpienie prezydenta w debacie generalnej zaplanowano na godz. 18.15 czasu lokalnego.

Gen. Janusz Adamczak tw 1200
Gen. Janusz Adamczak na czele Międzynarodowego Sztab Wojskowego NATO. Prezydent: to duży sukces Polski

Ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski przekazał kilka dni temu, że w swym przesłaniu na forum ONZ Andrzej Duda wskaże, jak ważne dla pokoju na świecie jest przestrzeganie prawa. - Przestrzeganie prawa międzynarodowego jest gwarancją pokoju na świecie (...) Solidarność międzynarodowa, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu pandemii COVID i jej skutków, jest niezwykle potrzebna – zaznaczył Szczerski.

Zgodnie z programem udostępnionym przez KPRP podczas wizyty przewidziane są m.in. spotkania Andrzeja Dudy m.in.: z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem, z zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. Operacji Pokojowych Jean-Pierre’em Lacroix, z Zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. pomocy humanitarnej Martinem Griffithsem oraz z Zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. Wsparcia Operacyjnego Atulem Khare.

Odbędą się również spotkania głowy polskiego państwa m.in.: z prezydent Mołdawii Maią Sandu, prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Gruzji Iraklim Garibaszwilim oraz z prezydentami Estonii, Łotwy i Litwy - Kersti Kaljulaid, Egilsem Levitsem i Gitanasem Nausedą - wynika z harmonogramu wizyty.

Wirtualny szczyt na temat COVID-19

Szczerski przekazał, że na zaproszenie prezydenta USA Joe Bidena, polski przywódca weźmie udział w wirtualnym szczycie dotyczącym batalii z pandemią COVID-19. Poruszony ma tam być m.in. problem współpracy międzynarodowej w celu przyspieszenia akcji szczepień na świecie. Zwalczaniem społecznych i ekonomicznych skutków pandemii, łączącego się z tym załamania gospodarczego oraz głodu i ubóstwa w różnych częściach świata będzie poświęcony wirtualny szczyt żywnościowy z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

- Pan prezydent będzie chciał wyraźnie powiedzieć o naszych zobowiązaniach, a także naszej humanitarnej i solidarnej postawie we współpracy z innymi państwami. Celem (szczytu) będzie wsparcie żywnościowe dla potrzebujących tego krajów w obliczu zniszczeń dokonanych przez pandemię m.in. w wyniku zerwania współpracy handlowej i załamania wielu rynków – wyjaśnił Szczerski.

Joe Biden PAP 1200.jpg
Joe Biden weźmie udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Znamy szczegóły

Z klimatem będzie wiązał się szczyt poświęcony energii, pierwsze tego rodzaju od 40 lat wydarzenie zwołane przez sekretarza generalnego ONZ. Szczerski wskazywał, że bardzo obszerny jest też program biznesowy prezydenta RP. Dotyczy m.in. inicjatywy Trójmorza oraz współpracy polsko-amerykańskiej.

Jak wynika z harmonogramu wizyty udostępnionego przez KPRP, podczas wizyty prezydent Andrzej Duda spotka się m.in. z przedstawicielami US Chamber of Commerce.

Hołd dla ofiar z 11 września

Para prezydencka złoży wizytę przy pomniku upamiętniającym ofiary ataków terrorystycznych z 11 września 2001 r., złoży wieniec pod Drzewem Przetrwania, spotka się też z uczestnikami wydarzeń 11 września oraz przedstawicielami służb mundurowych polskiego pochodzenia biorącymi udział w akcji ratunkowej przy WTC.

W Linden Andrzej Duda będzie rozmawiał z przedstawicielami Polonii, w Nowym Jorku para prezydencka odwiedzi siedzibę Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) z okazji 100-lecia istnienia.

Na ZO przybędzie szef polskiego MSZ Zbigniew Rau

Zbigniew Rau weźmie udział w tygodniu wysokiego szczebla otwierającym 76. sesję Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Tematyka tegorocznej debaty skupia się na kwestiach dotyczących popandemicznej odbudowy gospodarczej, poszanowania praw człowieka, problematyce klimatu i zasobów naturalnych oraz usprawnienia działania ONZ.

Jak poinformował MSZ, program wizyty ministra Raua w Nowym Jorku obejmuje szereg spotkań dwustronnych z jego odpowiednikami, a także m.in. spotkanie ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej z udziałem Wysokiego Przedstawiciela ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa UE Josepa Borrella, konferencję ministerialną Wspólnoty Demokracji oraz spotkanie ze Specjalną Przedstawiciel Sekretarza Generalnego ONZ ds. dzieci i konfliktów zbrojnych Virginią Gambą.

Czytaj także:

Ponadto minister Rau będzie towarzyszył Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie w trakcie debaty generalnej 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ oraz w wybranych spotkaniach.

Ze względu na pandemię tegoroczna sesja będzie mieć charakter hybrydowy. Niektóre z wydarzeń odbędą się tylko wirtualnie.

kmp

Zobacz także

Zobacz także