more_horiz
Wiadomości

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął trzydniową wizytę na Ukrainie. Weźmie udział w Szczycie Platformy Krymskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2021 18:38
Prezydent Andrzej Duda rozpoczął trzydniową wizytę na Ukrainie. W Kijowie polski przywódca weźmie udział w Szczycie Platformy Krymskiej oraz w obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy. Spotka się też z prezydentem tego kraju Wołodymyrem Zełenskim.
Andrzej Duda
Andrzej DudaFoto: PAP/Leszek Szymański

Współpracownicy Andrzeja Dudy zapowiadają wizytę jako okazję do wyrażenia poparcia dla integralności terytorialnej Ukrainy oraz jej prozachodnich aspiracji. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch zaznaczył, że szczyt Platformy Krymskiej będzie podkreśleniem niezgody na jakiekolwiek działania rosyjskie na terenie okupowanego półwyspu.

Ukraina flaga statua niepodległości free shutterstock 1200.jpg
30. rocznica niepodległości Ukrainy. Historyk: Kijów i Moskwa oddalają się od siebie jak dwa wielkie okręty

Według ukraińskiego MSZ, w poniedziałkowym spotkaniu inaugurującym Platformę Krymską wezmą udział delegacje z 44 państw i organizacji międzynarodowych, w tym 14 szefów państw, rządów i Unii Europejskiej. Podczas Szczytu Platformy Krymskiej Andrzej Duda będzie rozmawiał między innymi z prezydentami krajów bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii.

Posłuchaj
00:52 prezydent99933.mp3 Prezydent Andrzej Duda rozpoczął trzydniową wizytę na Ukrainie (IAR)

Jutro po południu w Ambasadzie Polski w Kijowie prezydent spotka się z Polakami mieszkającymi na Ukrainie, a także z członkami Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie. Wieczorem w Operze Narodowej Ukrainy Andrzej Duda weźmie udział w koncercie zorganizowanym z okazji 30-lecia niepodległości Ukrainy.

Czytaj także:

Główne obchody Dnia Niepodległości odbędą się we wtorek na kijowskim placu Niepodległości. Po uroczystościach przewidziano dwustronne spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy. - Jest to bardzo istotna rozmowa, zwłaszcza po podpisaniu porozumienia o Nord Stream 2 - podkreślił minister Jakub Kumoch. Dodał, że "Polska i Ukrainą tworzą zgrany i zgodny front, sprzeciwiając się temu aktowi, który niestety obniża bezpieczeństwo znacznej części Europy".

Szef Biura Polityki Międzynarodowej dodał, że polska delegacja nie będzie uciekać od innych tematów. - To jest moment w stosunkach polsko-ukraińskich, kiedy te dwa kraje są bardzo do siebie politycznie zbliżone poprzez ogólną sytuację międzynarodową, mówię nie tylko o sprawie Nord Stream 2, ale mówię również o Afganistanie i o wydarzeniach światowych. W naszej opinii to również moment na poważny postęp w sprawach, które do tej pory być może nie toczyły się tak, jakbyśmy chcieli, również mówię o kwestiach - nazwijmy to - polsko-ukraińskiego pojednania i sprawach historycznych - wyjaśnił Jakub Kumoch.

Na zakończenie wizyty, we wtorkowe popołudnie, prezydent Andrzej Duda weźmie udział w przekazaniu pomocy solidarnościowej dla Ukrainy. Do naszych wschodnich sąsiadów trafi sprzęt medyczny niezbędny do walki z pandemią COVID-19.

bartos

Zobacz także

Zobacz także