more_horiz
Wiadomości

Brytyjska komisja: wykorzystywanie seksualne dzieci dotyczy wszystkich wspólnot religijnych

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 02:54
Przypadki wykorzystywania seksualnego dzieci były powszechne we wszystkich głównych wspólnotach religijnych w Wielkiej Brytanii i wszystkie z nich nie radziły sobie z właściwym reagowaniem na nie - wynika z opublikowanego w czwartek raportu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ambrozinio

Ta kolejna część niezależnego dochodzenia w sprawie przemocy seksualnej wobec dzieci (IICSA) skupia się na innych wspólnotach religijnych niż Kościół Anglii i Kościół katolicki, którym już w zeszłym roku poświęcono odrębne raporty.

forum książę Andrzej 1200.jpg
Prawnicy ofiary molestowania: książę Andrzej nie może ukrywać się za murami pałacu

Raport dot. 38 wspólnot religijnych

Opublikowany w czwartek dokument dotyczy 38 wspólnot religijnych, w tym innych wyznań chrześcijańskich oraz islamu, judaizmu, hinduizmu i buddyzmu. Powstał on w oparciu o przeprowadzone w zeszłym roku przesłuchania publiczne, podczas których ofiary molestowania składały zeznania.

Czytaj również:

W raporcie wskazano, że w okresie od początku 2015 r. do stycznia 2020 r. spośród wszystkich znanych instytucji, w których doszło do nadużyć wobec dzieci, 11 proc. (443 przypadki) zostało popełnionych we wspólnotach religijnych lub w środowisku religijnym. Dziesięć procent podejrzanych (726 osób) było zatrudnionych przez osoby związane ze wspólnotami religijnymi, lub przez nie zatrudnione.

Jednak, jak podkreślono, jest prawdopodobne, że wiele przypadków nie zostało zgłoszonych, a dowody, które przedstawiono, "nie pozostawiają wątpliwości, że wykorzystywanie seksualne dzieci ma miejsce w szerokim zakresie środowisk religijnych". Autorzy raportu podkreślili, że w wielu wspólnotach religijnych przedkładano własną reputację nad dobro dzieci, a wielu przywódców religijnych zniechęcało pokrzywdzonych do składania zeznań w sprawie przypadków wykorzystywania seksualnego.

Stwierdzono też, że w niektórych środowiskach religijnych nie ma żadnej polityki ochrony dzieci, a nadzór nad ochroną dzieci w organizacjach religijnych jest obecnie "albo żaden, albo bardzo ograniczony".

Pedofilia 1200 shutterstock.jpg
Ogromny skandal w Wielkiej Brytanii. Setki dzieci było molestowanych przez opiekunów i pracowników domów dziecka

Wstrząsające przypadki opisane w raporcie

W raporcie wyszczególniono i opisano kilka konkretnych przypadków nadużyć seksualnych wobec dzieci. Jeden z nich dotyczy czwórki dzieci w wieku ok. 9 lat, które były molestowane w meczecie podczas nauczania Koranu. W 2017 r. sprawca został skazany na 13 lat więzienia.

Inny przypadek dotyczył 10-letniej dziewczynki, która była wykorzystywana przez wolontariusza kościelnego, ale kiedy jej matka ujawniła to policji, pastor kościoła powiedział, że domniemany sprawca jest "ceniony" we wspólnocie i musi być uważany za niewinnego, dopóki nie udowodni mu się winy. Później okazało się, że sprawca został zwolniony z pracy w policji po oskarżeniu o stosunki seksualne z nieletnią.

Niezależne dochodzenie w sprawie przemocy seksualnej wobec dzieci (IICSA) nie dotyczy tylko nadużyć we wspólnotach religijnych, lecz także przestępstw seksualnych, które miały miejsce w szkołach, domach dziecka, placówkach służby zdrowia, w siłach zbrojnych, w instytucjach publicznych i prywatnych, a także dokonywanych przez osoby publiczne. Jest ono pokłosiem sprawy prezentera BBC Jimmy'ego Savile'a. Po jego śmierci w 2011 roku setki osób zgłosiły się, aby powiedzieć, że gdy były dziećmi, były przez niego wykorzystywane seksualnie.

Pełny raport zawierający ustalenia ze wszystkich 19 sekcji śledztwa, rozpoczętego w 2014 roku, zostanie przedstawiony parlamentowi latem przyszłego roku.

jmo

Zobacz także

Zobacz także